Dodik: Gotovina sa slobode gleda suđenje Mladiću. Kakva je to pravda?
ISTAKNUTI političari u BiH odmah po izricanju presude Ratku Mladiću, kojom je on pravomoćno osuđen na doživotni zatvor, potpuno su oprečno reagirali, pa su to učinili i članovi Predsjedništva BiH Milorad Dodik i Šefik Džaferović.
Dodik je novinarima u Banjoj Luci rekao da je presuda Mladiću još jedna potvrda da je Haaški sud "provodio selektivnu pravdu" te je time širio nepovjerenje među narodima u BiH.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH tvrdi da pravomoćnom presudom Mladiću žalbeno vijeće MICT-a nije dokazalo njegovu izravnu odgovornost za ratne zločine, dok su u Den Haagu optužbi oslobođeni drugi koje on smatra izravnim počiniteljima.
"Kakva je to pravda kada ovo suđenje sa slobode gledaju Naser Orić, Ante Gotovina, Atif Dudaković i mnogi drugi koji su počinili zločine prema Srbima, a oni su danas zaštićeni mehanizmom međunarodne nepravde?" zapitao je Dodik, koji je komentiranje presude Mladiću iskoristio i kako bi ponovo zanijekao sudski potvrđene činjenice o genocidu u Srebrenici.
"Pokušava se napraviti mit o genocidu u Srebrenici, a genocida nije bilo", rekao je Dodik.
Džaferović zadovoljan presudom
Za razliku od njega, bošnjački član državnog vrha BiH Džaferović je na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da je najvažnije to što će Mladić ubuduće uvijek biti sinonimom za ratne zločine "i ništa više".
"Važno je da su pred licem cijelog svijeta njegova zlodjela nazvana pravim imenom", istaknuo je Džaferović.
Naglasio je da je nakon okončanja sudskih postupaka u Den Haagu vezanih za rat u BiH postalo nedvojbeno i dokazano da je rat koji su predvodili Mladić i Radovan Karadžić bio udruženi zločinački pothvat s ciljem etničkog čišćenja.
"Rad Haaškog tribunala ima neprocjenjiv povijesni značaj za postizanje pravde i istine, a bez toga ne može biti mira u regiji", kazao je Džaferović, pozvavši sve u BiH da presude tog Suda što prije prihvate, jer će se to u konačnici morati dogoditi.
Podsjetio je ipak na to da u BiH na procesuiranje čeka više od 800 predmeta ratnih zločina koje je Haaški tribunal ranije prepustio Tužiteljstvu BiH, te je pozvao da se što prije otvore sudski postupci, a odgovorni za ratne zločine što prije kazne.