Analitičar: Ako se ne razmišlja o pucanju na migrante, što će vojska na granici?
NA GRČKO–TURSKOJ granici trenutno se nalazi oko 13 tisuća migranata i izbjeglica koji pokušavaju ući u Europsku uniju. Turska je odustala od sporazuma prema kojem je bila dužna zadržati te ljude na svom teritoriju i nastaje novi migrantski val, ali i humanitarna kriza.
>> 10 tisuća migranata pokušava ući u Europsku uniju. Pogledajte slike
>> EU šalje avione, helikoptere, brodove i hrpu novca Grčkoj za obranu granice
>> Krstičević o migrantskom valu: Vojska je spremna ići na granice
Jedna rečenica u Zakonu o obrani
Tisuću kilometara zapadnije, u Zagrebu, razmišlja se o razmještanju oružanih snaga na granice Republike Hrvatske iako je potpuno nejasno što bi vojska na njima radila. Izmjenama Zakona o obrani 2016. godine dozvoljeno je razmještanje vojske na granici, ali ta odredba nikada nije razjašnjena niti na bilo koji način pripremljena za izvedbu.
"Oružane snage mogu pružati potporu policiji u zaštiti državne granice u skladu sa zakonom koji uređuje nadzor državne granice", sve je što stoji u 62. članku Zakona o obrani. Nadzor državne granice u potpunosti je u nadležnosti policije i vojsci u tome nije namijenjena baš nikakva uloga.
>> Krstičević o migrantskom valu: Vojska je spremna ići na granice
Nitko ne zna što bi vojska radila
"Nitko ne zna što bi vojska tamo radila. Niti su obučeni za suzbijanje nereda, niti imaju opremu za to", rekao je za Index Igor Tabak, vojni analitičar portala Obris - Obrana i sigurnost. Slanje vojske na granicu jednostavno je dobro zvučalo kao ideja, a i danas dobro pada na militarističke i ksenofobne uši pa je uvršteno u zakon bez ideje kako zaista zaposliti vojnike na poslu koji nije njihov.
Angažirali bi 2500 vojnika
"U skladu sa sadašnjim zakonskim odredbama, HV može pomoći hrvatskoj policiji kada MUP to zatraži i kada dobijemo odgovarajuće zapovjedi o potpornoj ulozi", rekao je načelnik Glavnog stožera Robert Hranj te pojasnio da vojska može raditi svašta - od logistike, prehrane i prijevoza do medicinske pomoći - te predvidio da bi se moglo bi se angažirati oko 2500 vojnika.
Vojska je preskupa, to mogu raditi i privatne tvrtke
"Sve te poslove mogu bolje i jeftinije odraditi druge službe poput Civilne zaštite, ali i privatne tvrtke. Profesionalna vojska je preskupa da bi razvozila hranu. To može raditi bilo koja tvrtka za catering. Ista je stvar s građevinskim radovima ili dizanjem šatora", rekao je Tabak. Vojni analitičar upozorava da čak ni naoružanje i oprema Hrvatske vojske ne odgovaraju migrantskoj krizi.
Ni vojna policija nema opremu
"Vojska nema ili ima jako malo neubojitih sredstava. U vojsci je jedino mjerilo vatrena moć i ako se ne razmišlja o pucanju na migrante, onda ne vidim što bi vojnici imali raditi na granici. Čak ni vojna policija više nema odgovarajuću opremu", rekao je Tabak te dodao da nabava opreme i nije toliki problem jer u Hrvatskoj postoje proizvođači koji opremaju i strane policije, ali da Ministarstvo obrane nije raspisalo ni jedan natječaj kojim bi tu opremu kupilo, a ono malo što je imalo vjerojatno je odavno rashodovano.
Tužbe zbog nepovlaštenog postupanja
"Postoji i ozbiljan zakonski problem. S obzirom na to da vojska nema ovlasti postupati na granici, lako bi se moglo dogoditi da se Republika Hrvatska suoči s brojnim tužbama za neovlašteno postupanje nađu li se vojnici zaista s policijom u nekakvom sukobu s migrantima. "Slovenija je u svoj zakon unijela odredbe kojima dio policijskih ovlasti može prenijeti na vojsku, ali toga kod nas nema ", smatra Tabak. Ukratko, vojska bi na granici mogla statirati jer to nekome dobro zvuči, a u prilog toj tezi govori i oprezna izjava načelnika Glavnog stožera.
"Vojnici nemaju ovlasti postupanja prema civilima u doba mira. To je isključiva nadležnost i ovlast policije", rekao je načelnik Glavnog stožera Robert Hranj.
Što vi mislite o slanju vojske na granice?