Transferi Ćorića, Kalinića i Jovića pod istragom nakon što je pao Fali Ramadani
FALI RAMADANI i Nikola Damjanac, vlasnici agencije Lian Sports koja zastupa više hrvatskih nogometaša, u četvrtak bi trebali izaći pred istražnog suca u Madridu nakon što je španjolski Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala ustanovio da su nezakonito stekli novac putem fiktivnih transfera preko klubova u Srbiji, Cipru i Belgiji, a zatim su dio tog novca uložili u nekretnine u Španjolskoj.
Španjolska policija se u svojoj istrazi poziva na dokumente koje je objavila internetska platforma Football Leaks, na temelju kojih su mediji bili izvijestili o sumnjivim transferima iza kojih je stajao Lian Sports. Agencija se služila ciparskim klubom Apollon Limassol u provođenju fiktivnih transfera, priopćila je Civilna Garda.
Ramadani i Damjanac godinama su fokusirani na transfere igrača s Balkana te zastupaju i mnogobrojne hrvatske nogometaše.
Španjolski AS objavio je kako su istražitelji zatražili dokumentaciju iz 11 klubova Primere, većinom vezanu za transfere igrača iz zemalja bivše Jugoslavije.
Najzvučnije ime koje se spominje u istrazi je Luka Jović, napadač Real Madrida. Istražitelji su od madridskog kluba zatražili ugovore sklopljene po dolasku srpskog napadača iz Eintrachta u Real, u transferu teškom 60 milijuna eura. Atletico Madrid mora im dostaviti ugovore sklopljene sa Stefanom Savićem i nekadašnjim reprezentativcem Hrvatske Nikolom Kalinićem, Sevillu su posjetili zbog ugovora Stefana Jovetića, a zanima ih i dokumentacija iz Almerije vezana uz Antu Ćorića. Football Leaks se i ranije bavio Antom Ćorićem, bivšim igračem Dinama, te agencijom Doyen Sport koja je navodno sklapala sumnjive poslove sa zagrebačkim klubom.
U Sportingu se češljaju papiri zbog Stefana Šćepovića, u Real Sociedadu zbog Harisa Seferovića, u Celti zbog Nemanje Radoje, u Mallorci zbog Saše Zdjelara te u Levantu zbog Armanda Sadikua.
Vojvodina nakon transfera nije dobila ni euro
Među sumnjivim transferima je i onaj 25-godišnjeg srpskog veznog igrača Mijata Gaćinovića, danas nogometaša Eintracht Frankfurta, ukazuju dokumenti Football Leaksa na koje se poziva španjolska policija. Na Gaćinovićevom primjeru, koji Football Leaks detaljno opisuje, vidi se kako su navodno djelovali Ramadani i Damjanac te kolika je šteta nastala za klubove i državne proračune.
Predsjednik njegovog matičnog kluba Vojvodine u ožujku 2015. godine prebacio je vlasništvo nad Gaćinovićem na kompaniju European Sports Management registriranu u Kanadi, a čiji se bankovni račun nalazi u Švicarskoj.
Četiri mjeseca kasnije Eintracht je htio dovesti Gaćinovića, no navodno nije bio spreman platiti 1,25 milijuna eura toj kompaniji u inozemstvu nepoznatih vlasnika. Tada je pronađen Apollon kao posrednik u obavljanju transakcije.
Vojvodina je za 1,25 milijuna eura prodala Gaćinovića na Cipar u kolovozu 2015. godine. Apollon je sav iznos uplatio na švicarski račun spomenute kompanije. Samo osam dana kasnije Apollon je prodao kupljenog igrača Eintrachtu za točno 1,25 milijuna eura čime je vratio novac.
Gaćinović nije stigao niti obući dres novog kluba, a već je bio u Njemačkoj. Apollon je za sudjelovanje u transakciji dobio pravo na 50 posto budućeg transfera Gaćinovića koji u Eintrachtu ima ugovor do ljeta 2022. godine, navedeno je u knjizi Football Leaks njemačkih autora koji su istraživali slučaj. Gaćinovićeva cijena sada iznosi 9 milijuna eura, podatak je Transfermarkta.
Vojvodina nije dobila ništa od transfera kao niti Srbija gdje je trebao biti plaćen porez, smatra španjolska policija.
"Tako su se (Ramadani i Damjanac, op.a ) obogatili te nanijeli velike financijske štete klubovima i državnim proračunima u zemljama gdje su utajili porez", navela je u priopćenju španjolska Civilna Garda. Smatra kako je to bio samo jedan primjer kako su osumnjičeni izvlačili novac iz klubova.
"Nakon detaljnog pregleda i praćenja porijekla novca na međunarodnoj razini, otkrilo se da su ti zastupnici formirali kriminalnu organizaciju koja je bila sposobna kontrolirati razne nogometne klubove u zemljama poput Srbije, Cipra ili Belgije, provodeći ondje fiktivne transfere za koje se saznalo nakon dokumenata koje su otkrili mediji i platforma Football Leaks", navedeno je u priopćenju.
Obogatili se, pa kupovali luksuzne kuće, jahte i zemljišta te skrivali vlasništvo
Godine 2017. Ramadani i Damjanac su stekli luksuzne kuće u mjestu Calviá na otoku Mallorci, jahte i zemljište, a to stjecanje su proveli "preko kompleksne strukture tvrtki kako bi sakrili stvarne vlasnike", navela je Civilna Garda. Smatra kako su kupnjom nekretnina u Španjolskoj prali novac od nezakonito provedenih transfera, odnosno prikrivali porijeklo novca uplaćenog na inozemne kompanije. Riječ je o novcu koji su trebali dobiti oštećeni klubovi i državni proračuni, smatra španjolska policija.
Lian Sports nije odgovorio na upit. Ramadani i Damjanac bi u četvrtak od istražnog suca u Madridu trebali čuti za što se terete te iznijeti svoju obranu. Nakon toga će sudac donijeti odluku o potvrđivanju ili odbacivanju optužnice za pranje novca u Španjolskoj.
Španjolski istražitelji istovremeno pregledavaju ugovore svih transfera koje je Lian Sports obavio u Španjolskoj. Nitko od igrača i klubova nije osumnjičen za prevaru, poručila je Civilna Garda.
Lian Sports je u Eintracht Frankfurtu imao još igrača osim Gaćinovića. Posredovao je u odlasku hrvatskog napadača Ante Rebića na posudbu u Milan te u transferu srpskog napadača Luke Jovića u Real Madrid.
Među klijentima agencije su i nogometaši Domagoj Livaković (Dinamo Zagreb), Josip Brekalo (Wolfsburg), Marko Rog (Napoli), Nikola Kalinić (Atlético Madrid/Roma) i Miralem Pjanić (Juventus), navedeno je na internetskoj stranici Lian Sportsa.