Potvrđeno Indexu: Ubojica bankara Dedića je suborac HDZ-ovca Đakića
OPTUŽENIK ubojstva Ibrahima Dedića, Tomislav Viktor Basa koji je uhićen 21 godinu nakon zločina, bio je pripadnik virovitičke gardijske bojne Kumovi.
Potvrdio je to za Index saborski zastupnik HDZ-a i šef HVIDRA-e Josip Đakić.
Virovitičkim Kumovima, kako nam je ispričao Đakić, Bassa se pridružio iz 132. našičke brigade HV-a.
Đakić: Bio je primjeren vojnik i vrstan diverzant
"On je iz Orahovice i iz našičke brigade se nama pridružio 1994. S njim sam u ratu proveo cijelu 1994. i 1995. godinu. Bio je s nama u izviđačkoj diverzantskoj satniji i bio je stvarno jedan primjerne vojnik ratnik i vrstan diverzant", ispričao nam je Đakić.
Kaže kako je nakon rata izgubio kontakt s Basom, no sretali su se na sprovodima suboraca.
"Zadnji put smo se vidjeli prije pet godina na sprovodu pokojnog zapovjednika. Tada smo razgovarali na karminama i pričao mi je kako živi u Švicarskoj. Ali on je dolazio u Hrvatsku", rekao je Đakić.
Dodao je kako nikada nije upoznao obitelj osumnjičenog ubojice.
Đakić ne vjeruje da ubojica bankara nije dolazio u Hrvatsku
Đakić ne vjeruje u to da je Base godinama nije bilo u Hrvatskoj, što su iz policije naveli kao jednu od okolnosti zašto je uhićen tek nakon 21 godine.
"Nije točno da nije dolazio 20 godina, pogledao sam tu press konferenciju policije i ne znam što bih rekao. Mislim da je on često bio u Hrvatskoj", zaključio je Đakić.
Jednomjesečni pritvor
Podsjetimo, Bassi je jučer određen jednomjesečni istražni pritvor.
Voditelj Službe općeg kriminaliteta zagrebačke policije Zvonimir Petrović kazao je da je riječ o višegodišnjem vrlo složenom istraživanju tijekom kojeg je proveden veći broj "izvidnih i dokaznih radnji" te vještačenja, među kojima i biološko.
Uhićeni osumnjičenik je, po njegovim riječima, zadnjih desetak godina živio izvan Hrvatske, a policija je nekoliko godina čekala njegov dolazak koji je bio "ključ priče".
Zašto je policija čekala na uhićenje
Novinare je zanimalo zašto se toliko dugo čekalo da se osumnjičenik vrati i je li se mogla tražiti pomoć putem međunarodne pravne pomoći, no u policiji su objasnili da je to taktika postupanja i da to nisu mogli provesti na drugi način.
"Ne možemo reći da je vrijeme najbitniji faktor, čekao se način, dokaz, osnovana sumnja, mogućnosti, alati da bi se sve privelo kraju što konkretnije i što čvršće", rekla je glasnogovornica zagrebačke policije Marija Goatti.
Likvidacija na Sveticama
U srpnju 1999. godine za zagrebačkim Sveticama likvidiran je Ibrahim Dedić, kontroverzni bankar, kojega su ubojice dočekali na ulazu u njegovu zgradu. Prema pričanju susjeda, Dedića su dočekala trojica muškaraca, ubila ga i pobjegla crnim BMW-om njemačkih registracija. Jedan egzekutor je tada ranio drugoga pa je ostao i njegov krvavi trag, ali sve dosad se nije otkrilo tko je ubio bankara
Neki svjedoci na suđenju tzv. zločinačkoj organizaciji su s tim povezivali Željka Šobota. Prema nekim pričama, Šobot je bio taj koji je najprije ranio Dedića pa su kasnije Dedićevi ljudi likvidirali Šobota, a nakon toga pak Šobotovi iz osvete Dedića.
Tko je bio Ibrahim Dedić?
Dedić je 1989. otvorio prvu privatnu banku u Hrvatskoj i Jugoslaviji na Sveticama, pored stana u kojem je živio. Promdei banka je u svojim najboljim danima imala 43 poslovnice po Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Sloveniji i bila teška oko 53 milijuna tadašnjih njemačkih maraka. Dedić je 1997. otvorio bankarski koridor između Zagreba i Beograda.
Velika medijska afera izbila je godinu dana kasnije kad je objavljeno da Promdei banka duguje Narodnoj banci Bosne i Hercegovine 19 milijuna njemačkih maraka, a nekoliko mjeseci nakon toga Promdei banka je zamrznula šest milijuna dolara namijenjenih obnovi kuća u Brčkom.
Treba reći i da je sin ubijenog Dedića tužio Republiku Hrvatsku i tražio odštetu od 10 milijuna kuna.