U Kanadi danas počinje saslušanje o izručenju direktorice Huaweija u SAD
DANAS počinje saslušanje za izručenje kineske direktorice tvrtke Huawei koja je prije više od godinu dana uhićena u Kanadi, javlja BBC.
Kineska direktorica uhićena prije više od godinu dana u Kanadi
Meng Wanzhou uhićena je 2018. godine u Kanadi zbog sumnje u prijevaru te kršenje sankcija koje je SAD uveo za Iran. SAD želi suditi Meng za optužbe koje se tiču te navodne prijevare povezane s navodnim kršenjem sankcija prema Iranu te traži njeno izručenje. Ovaj slučaj je stoga od posebnog interesa zbog odnosa Kine, SAD-a i Kanade.
Saslušanje će trajati do 24. siječnja, a održava se na visokom sudu u Vancouveru. Taj sud treba utvrditi smatraju li se optužbe SAD-a kriminalnim djelom i u Kanadi. Očekuje se da će odvjetnici 47-godišnje Meng tvrditi da zbog toga što te optužbe u Kanadi ne predstavljaju kriminalno djelo, ona ne može biti izručena SAD-u. Ako u tome uspiju, bit će oslobođena i puštena iz pritvora. U suprotnom će sudac preporučiti izručenje, a ministar pravde će donijeti konačnu odluku o izručenju u SAD.
Meng Wanzhou je financijska direktorica i kći osnivača Huaweija
Inače, Meng je glavna financijska direktorica kineske telekomunikacijske tvrtke Huawei i kći njenog osnivača Rena Zhengfeija. Ona negira optužbe, a nakon uhićenja puštena je uz jamčevinu te se nalazi u kućnom pritvoru u Vancouveru.
Nakon njenog uhićenja Kina zatvorila dvoje kanadskih građana
Njeno uhićenje dovelo je do komplikacija u odnosu Kanade i Kine. Kina je nedugo nakon uhićenja Ming zatvorila dvojicu kanadskih građana te ih optužila za špijunažu. Prvi je bivši diplomat Michael Kovrig, a drugi je poduzetnik Michael Spavor. Taj potez mnogi su vidjeli kao “neprijateljsku diplomaciju”, odnosno taktiku kojom Kina nastoji stvoriti pritisak da se pusti direktorica Huaweija. Kanada i njeni saveznici ova uhićenja nazvali su proizvoljnima.
Njeno uhićenje dovelo je i do trgovinskih zastoja između Kine i Kanade.
Kina je od Kanade zatražila njeno puštanje tvrdeći da je riječ o političkom progonu koji provodi SAD. Washington je, s druge strane, nastojao nagovoriti svoje saveznike, među kojima je i Velika Britanija, da ne koriste Huaweijevu tehnologiju 5G jer bi mogla predstavljati sigurnosni rizik.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati