Plenković na skupu u Zagrebu prozvao Macrona, njegove poteze nazvao bizarnim
HRVATSKI premijer Andrej Plenković sugerirao je danas u Zagrebu da su nova pravila proširenja EU-a koja predlaže Francuska nepotrebna, jer su "filteri" za zemlje kandidatkinje već sadržani u postojećem mehanizmu.
Francuska je prošloga mjeseca blokirala otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, smatrajući da Unija najprije treba reformirati metodologiju proširenja.
Potom je članicama Unije poslala dokument u kojem predlaže da se pristupanje odvija postupno, u sedam koraka.
Plenković smatra da pregovarački okvir koji se koristi za Crnu Goru i Srbiju već omogućuje suspenziju i vraćanje na privremeno zatvorena poglavlja (reverzibilnost procesa) koje predlaže Pariz.
Srbija otvorila 17 poglavlja, Crna Gora 32
"Već postojeći okvir ima niz mehanizama da se s vrlo specifičnim filterima kontrolira i najsitniji korak u bilo kojem poglavlju", rekao je Plenković novinarima.
"Treba raditi jasnu razliku između otvaranja pregovora i procesa pregovora koji traje", dodao je na konferenciji za novinare u sklopu kongresa Europske pučke stranke (EPP).
Srbija je od početka pregovora s EU-om početkom 2014. otvorila 17 poglavlja, a Crna Gora je u sedam godina otvorila 32 poglavlja.
Bizarna blokada
Predsjedateljica EU-a od 1. siječnja 2020., Hrvatska, želi da se nastavi europski put Sjeverne Makedonije i Albanije koje u hrvatsko predsjedanje polažu velike nade. Dvije zemlje kandidatkinje podupiru i europski pučani, najbrojnija skupina u Europskom parlamentu.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron predvodio je malu skupinu čelnika EU-a koji su u listopadu spriječili otvaranje pregovora s tim državama, unatoč zabrinutosti zbog sve većeg utjecaja Kine i Rusije na Balkanu.
Plenković, član EPP-a, "bizarnim" je nazvao to što su liberalne i socijaldemokratske vlade u Francuskoj, Nizozemskoj i Danskoj blokirale otvaranje pristupnih pregovora dvije zemlje zapadnog Balkana koje vode socijalisti.
Proširenje ima jasan pravni temelj
Iako vjeruje da mu je cilj poboljšati funkcioniranje EU-a, hrvatski premijer ističe da Macronov prijedlog ne može zaustaviti proširenje Unije.
"Proširenje ima jasan pravni temelj, članak 49. ugovora o Uniji koji kaže da svaka zemlja ako to zatraži može postati članica. Nema tog 'non papera' koji može derogirati to pravo", rekao je Plenković.
Proširenje Unije na zapadni Balkan visoko je na dnevnom redu kongresa EPP-a koji se u srijedu i četvrtak održava u Zagrebu.