Saborski odbor traži punu ustavnu ravnopravnost Hrvata u BiH
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
SABORSKI odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske donio je na kraju ovotjednog zasjedanja zaključke u kojima je pozvao na uspostavu pune ustavne jednakopravnosti Hrvata u BiH, izmjenu izbornog zakona, ubrzavanje euroatlantskih integracija te jačanje financijske potpore Zagreba bosanskohercegovačkim Hrvatima.
U zaključcima koje je medijima u Mostaru u subotu dostavio predsjednik odbora Božo Ljubić navodi se da razlog institucionalne paralize leži u "institucionalnoj zloporabi i kršenju prava konstitutivnih naroda, posebno hrvatskog naroda kojemu je političkom majorizacijom više puta bilo onemogućeno da na entitetskoj i državnoj razini vlasti potvrdi svoju većinsku političku volju".
U zaključcima, koje su poduprli vladajuće i oporbene stranke, poziva na uspostavu pune jednakopravnosti triju naroda kroz njezin federalni koncept.
"Samo jasna struktura federalne države, kakva je BiH, u načelu, i po važećem ustavu, s mehanizmima zaštite kolektivnih i individualnih prava na cijelom državnom teritoriju, sukladno najvišim europskim standardima, te mehanizmima zaštite legitimnih interesa konstitutivnih naroda također u cijeloj BiH, pomoći će daljnjoj demokratizaciji političke scene, kako unutar konstitutivnih naroda tako i u BiH općenito", navodi se u zaključcima.
Odbor je izrazio žaljenje jer izborni zakon nije donesen do raspisivanja općih izbora i izrazio nadu da će izborna reforma uključiti primjenu presude ustavnog suda BiH u slučaju Ljubić te presudu Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci.
Ulazak BiH u EU i NATO strateški interes
Odbor je podržao stajalište predstavnika Hrvata u BiH da je njihov strateški nacionalni interes ulazak ove zemlje u članstvo EU i NATO, te da očekuju snažnije angažiranje EU-a i SAD-a kako bi pomogli BiH o nužnim izmjenama izbornog zakona i ustava te stvaranju predvidljive perspektive za euroatlantsku budućnost.
U zaključcima se dodaje kako je 'stabilna, napredna, europska Bosna i Hercegovina, država triju jednakopravnih naroda i svih njenih građana predstavlja strateški interes Republike Hrvatske'.
Zatraženo je da se u sheme financijske pomoći iz Hrvatske uključe i ostale institucije od strateškog značaja za Hrvate u BiH iz društvene, kulturne i medijske sfere i provedbu zakona o odnosima Hrvatske s Hrvatima izvan RH, što podrazumijeva mikro kreditiranje te uspostavu jamstvenog fonda za kreditiranje obiteljskih gospodarstava i malog i srednjeg poduzetništva Hrvata u BiH.
Kako se navodi u zaključcima, članovi Odbora su upoznati i s nacrtom "Rezolucije o Bosni i Hercegovini, položaju Hrvata u BiH i europskom putu BiH“ o kojoj će članovi odbora obaviti konzultacije u okviru svojih klubova.
Odbor je predložio predsjedništvu Hrvatskog sabora da se tema "Položaj Hrvata u BiH i europski put BiH“ stavi na dnevni red hrvatskog parlamenta.