
SIR CHARLES Spencer Chaplin, poznatiji kao Charlie Chaplin, rođen je 16. travnja 1889. u Londonu, Engleska, a preminuo 25. prosinca 1977. u Corsier-sur-Veveyu, Švicarska. Bio je britanski komičar, glumac, redatelj, scenarist, producent i skladatelj te jedan od najutjecajnijih umjetnika u povijesti filma.
Chaplin je odrastao u siromaštvu u londonskom predgrađu Walworth. Njegovi roditelji, Charles Chaplin stariji i Hannah Harriette Hill, bili su izvođači u glazbenim dvoranama. Nakon što je otac napustio obitelj, a majka oboljela od mentalne bolesti, Charlie i njegov polubrat Sydney proveli su dio djetinjstva u sirotištima. Unatoč teškom djetinjstvu, Chaplin je rano pokazao talent za glumu i ples, nastupajući na pozornici već s osam godina.
Uspon u svijetu filma
Godine 1913., tijekom turneje u Sjedinjenim Američkim Državama s kazališnom trupom Freda Karna, Chaplina je zapazio producent Mack Sennett, koji mu je ponudio ugovor za Keystone Studios. Tamo je stvorio lik "Skitnice" (The Tramp), koji je postao njegova najpoznatija uloga i simbol nijemog filma. Lik Skitnice, s prepoznatljivim šeširom, štapom i brkovima, utjelovljavao je dobrodušnog, ali nespretnog čovjeka koji se suočava s izazovima modernog društva.
Chaplin je brzo stekao popularnost i postao jedan od najpoznatijih glumaca nijemog filma. Godine 1919. osnovao je United Artists Corporation zajedno s Mary Pickford, Douglasom Fairbanksom i D. W. Griffithom, čime je osigurao umjetničku slobodu i kontrolu nad svojim filmovima.
Među njegovim najpoznatijim filmovima su:
- The Kid (1921.)
- The Gold Rush (1925.)
- City Lights (1931.)
- Modern Times (1936.)
- The Great Dictator (1940.)
U filmu The Great Dictator Chaplin je prvi put govorio na filmu, satirizirajući Adolfa Hitlera i nacizam, što je bio hrabar potez u to vrijeme.
Političke kontroverze i egzil
Charlie Chaplin je tijekom 1940-ih i 1950-ih došao pod sumnju američkih vlasti zbog svojih lijevo orijentiranih stavova, pacifizma i društveno kritičnih filmova. U jeku hladnoratovske paranoje i McCarthyjeve antikomunističke kampanje, optužen je da simpatizira komunizam, iako nikada nije bio član Komunističke partije. Godine 1952., dok je bio na putu u Europu, američke vlasti su mu uskratile vizu za povratak, čime je bio faktički protjeran iz SAD-a.
Kasniji život i smrt
Unatoč političkim kontroverzama, Chaplin je i dalje stvarao filmove, uključujući A King in New York (1957.) i A Countess from Hong Kong (1967.). Godine 1972. vratio se u SAD kako bi primio počasnog Oscara za životno djelo. Preminuo je 25. prosinca 1977. u 88. godini života.
Chaplinov doprinos filmskoj umjetnosti ostaje neizmjeran, a njegov lik Skitnice i danas simbolizira duh nijemog filma i univerzalnu ljudsku emociju.
