"Ludost": Nižu se reakcije na Trumpovu najavu uvođenja carina na strane filmove

NAJAVA američkog predsjednika Donalda Trumpa da planira uvesti 100-postotnu carinu na filmove proizvedene izvan SAD-a izazvala je šok i zbunjenost diljem europske filmske industrije. Još uvijek nije jasno na koje bi se produkcije točno carine odnosile, ali postoji zabrinutost da bi njihovo uvođenje moglo ozbiljno uzdrmati, pa i uništiti, globalnu filmsku industriju koja počiva na međunarodnim poticajima i snimanju na stranim lokacijama.
Trenutačno se sve, od niskobudžetnih nezavisnih filmova do holivudskih blockbustera, snima u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj i Mađarskoj. Čak i Mel Gibson, jedan od trojice posebnih holivudskih izaslanika koje je Trump imenovao (uz Sylvestera Stallonea i Jona Voighta), planira snimiti nastavak filma Pasija u Italiji.
Britanci najglasnije reagirali: "Potpuno besmisleno"
U Velikoj Britaniji, gdje se snima velik broj američkih filmova, reakcije su bile najžešće.
"Ovo nema nikakvog smisla", izjavio je jedan britanski producent za Variety. "Znači li to da američki filmovi moraju biti snimani isključivo u SAD-u? Harry Potter, Gospodar prstenova, Schindlerova lista, Nemoguća misija, Gladijator, Avatar - sve su to američki filmovi snimani u inozemstvu iz opravdanih razloga. Ova objava je apsurdna i pokazuje potpuno nerazumijevanje kreativnog procesa."
Drugi britanski producent dodao je: "Čak i nezaposleni Amerikanci kažu da je ovo ludost, i to ljudi čije su karijere zaista stradale zbog preseljenja produkcija u Europu."
Treći londonski producent istaknuo je: "Ako se ovo provede, uništit će industriju. Ali produkcija se ne može samo zaustaviti. Što je s filmovima u pretprodukciji, snimanju ili montaži? Hoće li se njihovi troškovi udvostručiti? Ništa nije jasno. Treba pričekati i vidjeti detalje."
Produkcija u SAD-u već je u padu
Nakon što su riješeni štrajkovi glumaca i scenarista, produkcija u SAD-u je i dalje 40% niža nego prije, a neki veliki naslovi, poput novih Osvetnika, već su prebačeni u Ujedinjeno Kraljevstvo i druge europske gradove. Iako mnoge američke savezne države, poput Georgije i New Yorka, nude izdašne filmske poticaje, mnogi u Hollywoodu smatraju da SAD treba uvesti nacionalni sustav poticaja kako bi zadržao produkcije. Trump, čini se, bira pristup kažnjavanja carinama.
Prema izvorima, Jon Voight i njegov menadžer Steven Paul sastaju se s raznim cehovima i udrugama kako bi prikupili informacije o stanju industrije i savjetovali predsjednika.
Francuzi: "Gube svi, uključujući američku industriju"
Već prije Trumpove objave, Gaeten Bruel, predsjednik francuskog Nacionalnog filmskog centra, izrazio je zabrinutost da bi Trumpova administracija mogla krenuti u napad na filmsku i audiovizualnu industriju.
"Svi će izgubiti, počevši od američke industrije", rekao je Bruel. "Europa, a posebno Francuska, veliko je tržište za američke filmove, oni čine oko 60% sadržaja koji se konzumira u Europi."
Jedan vodeći francuski producent istaknuo je: "Tehnički gledano, filmovi su usluga, a ne roba, pa na njih ne bi trebalo moći naplaćivati carine. Ovo bi moglo završiti na sudu i trajati mjesecima."
Italija: "Kulturna razmjena mora biti dvosmjerna"
U Italiji, gdje Gibson planira u rujnu početi snimanje nastavka Pasije, studio Cinecittà reagirao je smireno.
"Pažljivo pratimo situaciju jer je SAD važno tržište. U kulturnim industrijama, poput audiovizualne, razmjena između zemalja mora biti uzajamna i kružna", poručila je direktorica Manuela Cacciamani.
Dodala je i da američke produkcije ne dolaze u Italiju samo zbog poreznih olakšica, već i zbog lokacija, klime, kulture i znanja koje drugdje ne mogu pronaći.
Marco Valerio Pugini, producent iz Italije, izjavio je: "Američki studiji i dalje će snimati u inozemstvu kada budu željeli egzotične lokacije. Neće valjda početi snimati Jamesa Bonda u Detroitu."
Zabrinuti su i Srednji istok i Indija
U Dubaiju, savjetnik za medije Hans Fraikin rekao je da će cijela industrija međunarodnih produkcijskih usluga biti pogođena: "Nitko trenutačno ne zna kako postupiti."
Navodi primjer indijske države koja planira gradnju filmskog grada sa studijima, a to je projekt koji ovisi o holivudskoj produkciji. "Nisam još razgovarao s njima, ali sigurno su zabrinuti."
Fraikin smatra da bi posljedice mogle biti negativne i za SAD: "Povećani troškovi produkcije u Americi neće dugoročno značajno povećati broj poslova, vjerojatnije je da će studiji više koristiti umjetnu inteligenciju."
U Španjolskoj, agent prodaje filmova iz Madrida kaže: "Ovo doživljavamo kao još jedan Trumpov ispad. Nema jasnog datuma početka, nema pravilnika, još ništa nije konkretno. No ako druge zemlje odgovore recipročnim carinama, američki filmovi bi mogli izgubiti tržište."
Češka: "Američke produkcije obogatile su i nas i njih"
U Češkoj, filmska povjerenica Pavlína Žipková podsjetila je na dugu tradiciju američkih produkcija u Europi: "Od 1950-ih američki filmovi ovdje obogaćuju obje strane oceana."
"Trumpova izjava postavlja više pitanja nego što daje odgovora", rekla je Žipková, koja se, poput mnogih u industriji, priprema za filmski festival u Cannesu gdje će se razgovarati i o ovim temama.
"To nas neće usporiti", zaključila je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati