Kuća zmaja ili Prstenovi moći? Usporedili smo dvije hit serije
ŽIVIMO u zlatnoj eri televizijskih serija. To nas je izobilje u isto vrijeme dovelo do stanja potpune blokade svaki put kad treba izabrati što ćemo pogledati, ali koliko god razmaženi i prečesto neopravdano kritični bili prema streaming servisima i njihovoj ponudi, činjenica je da nikad u povijesti nismo imali toliko jaku ponudu kvalitetnih serija.
To je vrlo bitno naglasiti prije nego što se upustimo u usporedbu dviju suludo ambicioznih fantasy serijala, koji su se u kratkom razmaku pojavili na HBO Maxu i Primeu. Naravno, riječ je o Kući zmaja i Prstenovima moći, od kojih su obje počele rušiti rekorde istog trena kad su se pojavile.
Iako bi se na prvu moglo učiniti da je jedino što povezuje dvije serije to što dolaze iz žanra fantastike, one dijele puno više.
Za početak, Rings of Power i jest Amazonov odgovor na Game of Thrones, obje imaju megalomanske budžete, obje su prequeli, imaju ogromne baze fanove i, naravno, zmajeve. Osim toga, autor Igre prijestolja inspiraciju za svoj opus crpio je s izvora J.R.R. Tolkiena, na čijim je djelima nastao i Rings of Power (iako će neki fanovi reći da se Tolkien "okreće u grobu" zbog onoga što je Amazon učinio, ali o tome ćemo nešto kasnije).
Možda je besmisleno uspoređivati dvije serije, ali serije se već uspoređuju i otkako su započele s emitiranjem gotovo je nemoguće da se ne pojave u istom tekstu jer se radi o popkulturalnim fenomenima koji egzistiraju u istom vremenu i počivaju na vrlo sličnim temeljima. Ono što je suvišno jest baviti se brojkama, a taj ćemo "algoritamski pristup" procjenjivanju kvalitete prepustiti streaming servisima.
Ukratko, obje su serije gledane i vrlo će vjerojatno zadržati gledatelje do kraja sezone.
Priča
Što se priče tiče, obje serije počivaju na postojećim djelima, što u prijevodu znači da će "gledatelji light" vjerojatno uživati u dobro razrađenim likovima, a "pravi fanovi" pisati geekovske litanije po društvenim mrežama snebivajući se nad načinima na koje su tvorci serije upropastili omiljeni predložak.
House of the Dragon vremenski je smješten 172 godine prije događaja u Igri prijestolja i bavi se građanskim ratom između članova obitelji Targaryen, koji će se svim raspoloživim sredstvima (dakle, zmajevima) boriti za prijestolje kralja Viserysa. Serija počinje puno prije nego što rat započne, ali na putu smo prema krvavom sukobu.
Rings of Power bavi se pričom koju su usputni fanovi Gospodara prstenova čuli u uvodu prvog Jacksonovog filma, a radi se o stvaranju prstenova moći i Sauronovog Jedinstvenog prstena. Na početku serije Međuzemlje je u Drugom dobu (ono što se događa od Hobita do Povratka kralja je Treće doba) i pratimo kratko primirje nastalo nakon sklapanja saveza ljudi i vilenjaka, koji su zajedničkim snagama pobijedili Morgotha, prvog negativca Tolkienove mitologije.
No serija ne bi bila zanimljiva bez zapleta, a taj zaplet je rast moći Morgothova učenika Saurona i potreba za novim savezom, koji je jasan samo šačici junaka koji će učiniti sve da svijet upozore na novu opasnost.
Likovi
Ovdje dolazimo do prvog "problema" obje serije. Točnije, vidjet ćemo hoće li uopće biti problema jer tek smo u prvih nekoliko epizoda i potrebno je vremena da se likovi kvalitetno razviju i eventualno dosegnu razinu nezaboravnih junaka, kojih su Igra prijestolja i Gospodari prstenova prepuni.
House of the Dragon u ovom trenutku ima malu prednost jer likovi su, barem u početnim epizodama, malo zanimljiviji od onih koje smo vidjeli u Rings of Power, koji tek treba postaviti temelje i kvalitetno nam objasniti tko je tko, što želi i zašto bi nas uopće bilo briga za to što radi.
Tim više što su Galadriel i Elrond u Hobitu i popularnoj trilogiji bili tek sporedni likovi, a novi junaci kao što su Arondir, Nori, princ Durin IV. ili Bronwyn u ovoj fazi djeluju tek kao blijede kopije daleko snažnijih protagonista trilogije.
RoP ima i dodatni problem književnog predloška koji je nastao u periodu kad nikog nije bilo briga jesu li u priči u jednakoj mjeri zastupljene sve rase (iz stvarnog svijeta). No serija je nastala u drugim vremenima pa je internet u ovom trenutku prepun onih koji prilično nabrijano reagiraju na promicanje različitosti.
I dok se mnogi mahom pozivaju na to da u knjigama nije bilo riječi o crnim vilenjacima i hobitima, prosječnom gledatelju potpuno je nebitno ima li crnaca među vilenjacima jer to jednostavno nisu pitanja na koja će bilo tko pri zdravoj pameti gubiti previše vremena. Ako smo prihvatili priču o izmišljenim rasama bića, je li stvarno toliko nezamislivo prihvatiti činjenicu da među njima postoje i neki koji imaju drukčiju boju kože?
Neki će automatski graknuti "rasizam" i na tome završiti priču, ali u većoj slici ipak se radi o "alergijskoj reakciji" na isforsiranu političku korektnost, koja se u ovoj fazi još uvijek provodi stihijski i nespretno. Razumna bi reakcija bila: "Bitno je da su likovi dobro napisani i da je izabran kvalitetan glumac/glumica." No u ovoj fazi teško je očekivati razum u online raspravama nabrijanih fanova.
Predlošci
House of the Dragon temelji se na Martinovom romanu iz 2018. Fire & Blood, u kojem je autor ispričao povijest loze Targaryen. Iako se u ovom metapovijesnom dokumentu radi o povijesnim spisima nepouzdanog pripovjedača, autori serije na raspolaganju imaju Martina, koji je cijelo vrijeme bio uključen u rad na seriji. Drugim riječima, serija će odgovoriti na mnoga pitanja koja su ostala neodgovorena u knjizi.
No postoje i noviteti, pa tako u seriji doznajemo da je kralj Viserys znao za postojanje Noćnog Kralja i koliko će biti važna uloga osobe koja će povezati kraljevstva. To je itekako bitno za tvrdokorne fanove kojima će serija biti izvor mnogih bitnih informacija dok nestrpljivo (i predugo) čekaju izlazak nove Martinove knjige.
Rings of Power ima malo kompliciraniju pozadinu jer Amazon ima prava koristiti trilogiju i Hobita, čija je radnja smještena u Trećem dobu, a Drugo doba je opisano u dodatnim knjigama kao što su Silmarillion, Nedovršene pripovijesti i Povijest Međuzemlja, kojima autori službeno nemaju pristup. I dok jedan od tvoraca serije Patrick McKay uvjerava fanove da se sve potrebno nalazi u knjigama za koje imaju prava, internet je već u ovoj fazi prepun kritika vjernih fanova, koji imaju velikih problema s načinom na koji su se autori poigrali s vremenskom lentom.
E sad, problem se javlja jer najvjerniji fanovi neće dobiti ono što stvarno žele, a usputne gledatelje možda neće zaintrigirati polovna verzija događaja koje su scenaristi uspjeli skrpati. No 25 milijuna gledatelja u 24 sata govori da interes postoji.
Koja više obećava?
U ovom trenutku definitivno više obećava House of the Dragon jer djeluje kao serija koja bi se mogla kvalitetnije razviti i pretvoriti u nešto što će opstati više sezona iako nas je povijest naučila da bi četiri ili najviše pet sezona bilo više nego dovoljno.
Rings of Power u prve dvije epizode pokazala je da se malo više bori s tim da privuče gledatelje, ali u većoj slici djeluje kao da bi mogla prerasti u nešto nezaboravno.
Osim toga, HotD je imao i težak zadatak uvjeriti fanove GoT-a da im trebaju oprostiti ono što se dogodilo u posljednjim epizodama originalne serije. Istina, RoP ima problem Hobita koji je učinio niz pogrešnih koraka, ali i daleko veću težinu koja dolazi s bilo čime povezanim s Tolkienom.
Da ne bi bilo zabune, obje serije vrhunski su producirane (HotD košta 20 milijuna dolara po epizodi, a RoP gotovo milijardu dolara za čitavu sezonu) i zaista se vidi da je novac kvalitetno utrošen, ali u slučaju RoP postoji jedan detalj.
Ukratko, dosta toga ovisi o postavkama slike ne vašim televizorima jer visoka rezolucija nije nužno prijatelj digitalnih efekata koji su vidljivi u svakoj sekundi. Pod pretpostavkom da seriju gledate na Primeu, od velike je pomoći njihov "Filmmaker mode", koji cijeloj seriji daje daleko ugodnije postavke i rješava onaj iritantni problem većine novih serija i filmova u kojima sve, ovisno o postavkama, izgleda sterilno i jeftino poput prosječne sapunice.
Zadrže li gledatelje, obje serije mogle bi imati sjajnu budućnost, ali ne očekujte previše. House of the Dragon vjerojatno neće prešišati dobrodošlicu i nastaviti priču nakon građanskog rata, već bi se u narednim sezonama mogla prebaciti na neke druge događaje iz povijesti Targaryena. U ovom trenutku znamo da je u planu druga sezona, a što će biti nakon toga, pokazat će vrijeme.
Rings of Power ima malo ambicioznije planove i u teoriji bi trebala imati pet sezona, a autori imaju isplaniran kraj još i prije nego što su započeli snimati prvu epizodu pa vjerojatno neće biti nepotrebnog lutanja. Osim toga, dodali su i da se neki dijelovi scenarija u prvoj epizodi neće zaokružiti do samog kraja serije.
U svakom slučaju, trenutno imamo dvije nove hit serije i radi se o ogromnim projektima koji u slučaju oba servisa predstavljaju centralni dio ponude originalnog sadržaja. Stoga je realno očekivati da ništa neće biti prepušteno slučaju i da nas očekuje još mnogo povijesnih trenutaka.