Zašto Izrael uopće napada Siriju?

Foto: Profimedia

Današnji izraelski zračni napadi na Damask uslijedili su nakon izbijanja oružanih sukoba između druske milicije i sunitskih beduinskih skupina u južnoj Siriji, koji su započeli tijekom vikenda. Najteži sukobi odvijaju se u gradu Sweida, koji ima većinski drusko stanovništvo.

Ozbiljniji sukobi su započeli u nedjelju, dva dana nakon što je navodno otet jedan druski trgovac na cesti između Sweide i Damaska. Jučer je, nakon dvodnevnih sukoba, izraelska vojska potvrdila da je izvela napade na sirijske vladine snage u blizini Sweide. Izrael tvrdi da su te snage sudjelovale u napadima na Druze.

Netanyahu: Naredio sam udare jer je sirijska vlada planirala napad na Druze

Sirijske snage optužene su da su napadale drusku zajednicu, iako Damask službeno nije odgovorio na te konkretne optužbe. Vlada je u više navrata poručila da su njezine postrojbe prisutne u regiji kako bi "vratile red" te je osudila nasilje nad Druzima.

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu izjavio je da je naredio zračne udare na "snage i oružje" u tom području jer je sirijska vlada "namjeravala upotrijebiti ih protiv Druzâ". Izrael tvrdi da djeluje isključivo radi zaštite druske manjine u Siriji, dok sirijska strana osuđuje izraelsko uplitanje i smatra ga kršenjem suvereniteta.

Prema podacima promatračke skupine Syrian Observatory for Human Rights sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, u sukobima koji su počeli u nedjelju poginulo je najmanje 200 ljudi.

Tko su Druzi?

Druzi su vjersko-etnička zajednica nastala u 11. stoljeću kao heterodoksna islamska grana, s elementima neoplatonizma i gnosticizma. Danas su manjina u Siriji, Libanonu i Izraelu, ali u regiji Sweida čine većinsko stanovništvo.

Zbog zatvorene strukture i tradicije služenja vlasti, često se nalaze usred političkih sukoba. U Izraelu imaju visok status, pri čemu značajan broj Druza služi u vojsci, dok u Siriji često traže veća prava i autonomiju, što ih čini metom režimskih mjera.

BBC-jeva analiza: Novo nije samo demonstracija moći

Izraelski zračni udari na Siriju, iako se na prvi pogled čine kao demonstracija vojne moći, imaju šire ciljeve. Kako piše BBC-ova dopisnica iz Bejruta Samantha Granville, napadi nisu samo reakcija na sigurnosne prijetnje, već i pokušaj utjecaja na oblikovanje nove stvarnosti nakon pada bivšeg režima u Damasku.

Sirijska vlada formirana nakon prosinačkog svrgavanja Bashara al-Assada još uvijek je u ranoj fazi konsolidacije. Vojna i sigurnosna struktura je slaba, razjedinjena i suočena s ozbiljnim izazovima u pokušajima da preuzme stvarnu kontrolu nad teritorijem.

Izrael nakon pada Assada izveo više od 400 zračnih udara

BBC podsjeća da je neposredno nakon Assadova pada Izrael u roku od 48 sati izveo više od 400 zračnih udara na sirijske vojne lokacije. Cilj je, prema navodima izraelskih dužnosnika, bio spriječiti brzo naoružavanje i militarizaciju koja bi mogla ugroziti izraelsku sigurnost, osobito uz sjevernu granicu.

Iako nova sirijska administracija zasad ne pokazuje ambiciju za otvaranjem regionalnih sukoba – a u pozadini, prema informacijama BBC-ja, traju i tihi pregovori uz posredovanje SAD-a – Izrael vrlo jasno povlači crvene linije. Jedna od njih je prisutnost skupina koje izraelske vlasti smatraju islamistički nastrojenima, osobito u blizini druske populacije i tampon-zone prema izraelskoj granici.

BBC-jeva Samantha Granville piše da su napadi usmjereni koliko na odvraćanje, toliko i na slanje političke poruke. Izrael time signalizira da neće tolerirati promjene u raspodjeli moći koje bi mogle ugroziti njegovu poziciju u regiji.

Politički i vojni instrument

Međutim, ova strategija ima i unutarnje posljedice. BBC navodi da su izraelski udari izazvali nezadovoljstvo među dijelovima sirijske javnosti i stvorili podjele unutar same druske zajednice. Neki pripadnici te manjine otvoreno se protive bilo kakvom povezivanju s Izraelom.

Zaključno, Samantha Granville ocjenjuje da su izraelski napadi u Siriji istodobno politički i vojni instrument – pokušaj da se utječe na konture post-assadovskog poretka, prije nego što se učvrsti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.