Glavni ukrajinski špijun: Većina naših gubitaka dolazi od oružja iz Sjeverne Koreje

Foto: EPA

Sjeverna Koreja trenutačno Rusiji isporučuje i do 40 posto potrebnog streljiva za rat u Ukrajini, upozorio je šef ukrajinske vojne obavještajne službe Kirilo Budanov u razgovoru za Bloomberg.

Režim Kim Jong-una Moskvi šalje i drugo oružje, uključujući balističke projektile i topničke sustave. Zauzvrat, Rusija pomaže Sjevernoj Koreji novcem i tehnologijom, što toj izoliranoj zemlji omogućuje da ublaži posljedice međunarodnih sankcija.

Ukrajina: Sjevernokorejsko oružje prouzročilo 60% gubitaka u posljednja tri mjeseca

"To je dobro oružje", rekao je Budanov i dodao da je u posljednja tri mjeseca čak 60 posto gubitaka u njegovim postrojbama prouzročeno sjevernokorejskim topništvom. "Sjeverna Koreja ima ogromne zalihe i proizvodnja ne prestaje", rekao je Budanov.

Rusija je pojačala vojnu suradnju sa Sjevernom Korejom nakon što su Vladimir Putin i Kim Jong-un u lipnju prošle godine potpisali Ugovor o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu. Bio je to prvi posjet ruskog predsjednika Pjongjangu u 24 godine.

Prema ukrajinskim tvrdnjama, Sjeverna Koreja je poslala tisuće vojnika koji pomažu ruskim snagama da istisnu ukrajinsku vojsku iz pogranične regije Kursk. Kim je pritom obećao bezuvjetnu potporu Moskvi, a zapadne obavještajne službe procjenjuju da je Pjongjang dosad poslao milijune topničkih granata Putinovim snagama.

Bloomberg napominje da nije mogao neovisno provjeriti tvrdnje ukrajinskog obavještajnog šefa.

Putin ne odustaje, Trump obnovio pomoć Ukrajini

Američki predsjednik Donald Trump naredio je nastavak vojne pomoći Ukrajini, uključujući ključne sustave protuzračne obrane, nakon što je prošli tjedan isporuka bila privremeno obustavljena. Optužio je Putina da "ubija previše ljudi" i ustvrdio da su razgovori o primirju s Kremljem "besmisleni".

Budanov je ocijenio da američka potpora Ukrajini ostaje stabilna te da bi Washington uskoro mogao poslati dodatne sustave protuzračne obrane. "Trumpova pozicija je dosljedna, ne treba suditi prema medijskim karakterizacijama", rekao je Budanov. "Kao šef specijalne službe znam više nego što se objavljuje", dodao je.

Budanov: Primirje je moguće, ali zahtijeva tri strane

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski pristao je na američki prijedlog bezuvjetnog primirja, no Putin je nedavno poručio da "neće odustati" od svojih ratnih ciljeva.

Budanov vjeruje da se primirje može postići prije kraja godine. "Je li realno? Da. Je li teško? Nije. Potrebne su najmanje tri strane – Ukrajina, Rusija i SAD. I doći ćemo do toga", rekao je Budanov.

Najžešći napadi na civile u tri godine

U posljednjim tjednima Rusija je pojačala zračne napade diljem Ukrajine, uključujući rekordne napade dronovima. Samo 9. srpnja lansirano je 728 dronova, a pogođene su stambene zgrade i civilna infrastruktura. Prema izvješću UN-a, lipanj je bio najsmrtonosniji mjesec za civile u tri godine, s 232 poginulih i 1343 ranjenih.

"Civili diljem Ukrajine suočeni su s razinom patnje kakvu nismo vidjeli više od tri godine", rekla je Danielle Bell iz Misije UN-a za praćenje ljudskih prava u Ukrajini.

Ruske snage napreduju, ali bez strateškog proboja

Rusija istodobno pojačava kopnene operacije. Prošlog mjeseca njihove su snage ušle u ukrajinsku regiju Sumi uz granicu s Rusijom u pokušaju stvaranja tampon-zone. Uspjele su ostvariti manje pomake u djelomično okupiranoj regiji Donjeck i u južnoj regiji Zaporižja. Istodobno pokušavaju ući i u regiju Dnjepropetrovsk.

"Nerealno je očekivati da će Rusija do kraja godine osvojiti cijelu Donjecku oblast", rekao je Budanov. Prema njegovim riječima, ruske snage imaju politički cilj simbolički ući u Dnjepropetrovsku oblast i tamo uspostaviti tampon-zonu dubine do 10 kilometara.

"Ako preživim, idući mjesec mi je peta godišnjica na čelu službe"

Budanov, koji ima 39 godina i nosi crnu vojnu uniformu, poznat je po planiranju smjelih operacija protiv ruskih snaga – u nekima je osobno sudjelovao. U vojnu obavještajnu službu ušao je 2007., borio se u Donbasu nakon ruske agresije 2014. i sudjelovao u operacijama na Krimu. Tri puta je ranjen, a preživio je i pokušaje trovanja za koje Kijev optužuje Rusiju. Njegova supruga Marijana također je preživjela trovanje u studenom prošle godine.

Prema anketama, Budanov je među trojicom najpopularnijih i najpouzdanijih javnih dužnosnika u Ukrajini – uz predsjednika Zelenskog i bivšeg glavnog vojnog zapovjednika Valerija Zalužnog. "Ako preživim, idući mjesec obilježavam pet godina na čelu službe", rekao je Budanov i pokazao na memorijalnu ploču u svojem uredu posvećenu poginulim agentima. "Ostalo je još dosta mjesta za nova imena", dodao je.

"I zapadne službe dobivaju informacije od nas"

Na zidu njegova ureda nalazi se crna zastava ukrajinske vojne obavještajne službe, a izloženi su i modeli ruskih brodova uništenih u ukrajinskim operacijama. Budanov kaže da je suradnja s obavještajnim službama zapadnih saveznika izvrsna. Posebno naglašava koliko Ukrajina ovisi o SAD-u za ranu detekciju raketnih napada i pristup satelitskim snimkama.

"Ne vidim nikakav znak da će se naša sigurnosna suradnja prekinuti", rekao je Budanov. "To ne bi bilo korisno ni za nas, ni za naše partnere jer i oni dobivaju informacije od nas", dodao je.

Budanov: Tehnologija nije sve, vrijeme je da se vratimo ljudskoj obavještajnoj mreži

Ukrajinski obavještajac pozvao je Zapad da ponovno razvije klasične špijunske mreže, koje su, kako kaže, mnoge europske zemlje zanemarile. "Prestanite vjerovati da će tehnička obavještajna sredstva riješiti sve. Nitko ne planira ozbiljne operacije putem mobitela", rekao je.

Kaže da planira ostati na svojoj poziciji dok rat ne završi. "Sada mi je jedini san zaustaviti ovaj rat", rekao je Budanov. "Ukrajina je zemlja prilika. Što ću raditi nakon toga, odlučit ću kad dođe vrijeme."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.