Oporba: Stanje u Državnom inspektoratu je alarmantno jer inspektora nemamo

Ilustracija: EPA

Zastupnici su danas podržali Zakon o kontaminantima kojim će se dugoročno osigurati sigurnost hrane na našem tržištu, vladajući su naveli da se njime štiti zdravlje i jača povjerenje u tržište hrane, a oporba da u Državnom inspektoratu nedostaje zaposlenih za uzimanje dovoljnog broja uzoraka.

Branko Kolarić (Klub SDP-a) upozorio je na nedovoljan broj zaposlenih u Državnom inspektoratu kako bi se mogao uzeti dovoljan broj uzoraka. Naveo je i da se najčešće krivotvori med i maslinovo ulje pri čemu proizvođač može u laboratorij donijeti vrhunsko maslinovo ulje i dobiti prolaznu ocjenu, a na policama trgovina se nađe nešto drugo.

Stoga smatra da bi inspektori trebali u trgovinama uzeti uzorak i poslati na kontrolu u laboratorij. "Onda nikome ne bi palo na pamet da vara s onim što se prodaje građanima", poručio je SDP-ov zastupnik.

Kolarić: Kazne neke mogu natjerati da prestanu s proizvodnjom

Kolarić je kazao i da postoji mogućnost da neki mali proizvođač hrane učini sve po propisima i opet ima kontaminaciju te mora platiti analizu do 3000 eura, što nekoga može natjerati da se prestane baviti proizvodnjom.

Smatra da bi Državna inspekcija RH i Ribarska inspekcija trebala uz onečišćenje dokazati da je propustom proizvođača došlo do onečišćenja. Pri tome oni koji u procesu naprave neki propust trebaju platiti analizu te zatvoriti proizvodnju dok ne isprave nesuglasnosti.

I Anka Mrak Taritaš (Klub HSS-a, GLAS-a i DOSIP-a) upozorila je na nedostatak inspektora u Državnom inspektoratu koji su preopterećeni, a na natječaje se javlja relativno mali broj ljudi. "Stanje u Državnom inspektoratu je alarmantno jer inspektora nemamo", ustvrdila je.

"Povjerenje u tržište hrane je ključno"

Mislav Herman (Klub HDZ-a) rekao je kako predloženi zakon ne predstavlja samo regulatorni okvir, nego je i izraz društvene odgovornosti i posvećenosti boljoj i zdravijoj budućnosti za sve. Istaknuo je kako novi zakon predstavlja temelj za dugoročno osiguranje sigurnosti hrane na našim tržištima.

Stoga, njegovom provedbom štitimo zdravlje potrošača i jačamo povjerenje u tržište hrane, što je ključ za održiv i dugotrajan razvoj, rekao je HDZ-ov zastupnik. "Ovaj zakon osigurava da svakim danom imamo sigurniju i kvalitetniju hranu, a time i sigurnije i kvalitetnije društvo", poručio je Herman.

Državna tajnica u Ministarstvu zdravstva Marija Bubaš pojasnila je da se predloženim Zakonom o kontaminantima naše zakonske odredbe usklađuju s propisima EU u području kontaminanata u hrani i propisima kojima su uređene službene kontrole hrane.

Propisane su nove odredbe

Također, utvrđuju se nadležna tijela i njihove zadaće te obveze subjekata u poslovanju s hranom, obveze službenih laboratorija, službene kontrole te prekršajne odredbe. Bubaš je rekla kako je zakonom dodana i nadležnost ribarske inspekcije za provedbu službenih kontrola u dijelu koji se odnosi na higijenu i sigurnost hrane na registriranim ribarskim plovilima i na iskrcajnim mjestima.

Također, propisane su i nove odredbe u odnosu na važeći Zakon o kontaminantima u kojima se definiraju uloge nadležnih tijela za izradu godišnjeg plana kontrole prisutnosti kontaminanata u hrani kao i izvještavanje o rezultatima.

Državna tajnica Bubaš naglasila je kako su od 2023. godine države članice EU dužne izrađivati planove službenih kontrola te ih dostavljati Europskoj komisiji, a rezultate provedenih analiza dostavljati europskoj Agenciji za sigurnost hrane.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.