Novi proračun EU-a: Tko ne poštuje demokraciju, ostaje bez novca

Foto: EPA

Europska komisija sprema se pooštriti mjere protiv zemalja koje krše demokratske norme tako što će isplatu milijardi eura uvjetovati poštivanjem europskih standarda. To znači da zemlje poput Mađarske, koje su prekršile pravila EU-a o vladavini prava suzbijanjem neovisnosti pravosuđa i slobode medija, riskiraju gubitak znatnih sredstava iz centraliziranog proračuna EU-a.

Plan potrošnje EU-a za razdoblje od 2028. do 2034. godine, koji bi trebao biti objavljen sljedeće srijede i označava početak barem nekoliko godina mukotrpnih pregovora, proširit će poveznicu između isplata i nazadovanja u pogledu demokracije. Dosad su samo dijelovi proračuna od 1,2 bilijuna eura bili povezani s tim uvjetima.

Orbán mora na izbore sljedeće godine

Ovaj potez vjerojatno će dodatno pojačati napetosti između Komisije i mađarskog premijera Viktora Orbána, koji bi se na izborima 2026. mogao suočiti s gubitkom vlasti nakon 15 godina. Njegov odnos s vodstvom EU-a i drugim europskim vladama bio je buran, a često su ga kritizirali zbog politike koju smatraju proruskom i autoritarnom.

Iako je EU već poduzeo mjere protiv Mađarske i zadržao dio sredstava, a Orbán je otežavao situaciju prijetnjama da će blokirati europske napore za sankcioniranje Moskve, sljedeći proračun će, prema dokumentu o kojem piše Politico, "predvidjeti pojednostavljen i usklađen sustav uvjetovanja za sva sredstva EU-a dodijeljena državama članicama".

Komisija želi odustati od sadašnjeg sustava u kojem bi "članice s određenim problemima mogle biti u iskušenju da preraspodijele neka ulaganja između programa kako bi izbjegle određeni uvjet", navodi se u dokumentu.

Nekoliko zemalja EU-a podržalo je jačanje veze između vladavine prava i financiranja u svojim podnescima Komisiji uoči prijedloga proračuna. Nakon objave prijedloga, vlade će započeti međusobne pregovore o konačnom tekstu, no to je dugotrajan proces za koji se ne očekuje da će završiti prije 2027. godine.

"Uredba o uvjetovanosti mora se primjenjivati na sva sredstva EU-a"

"Uredba o uvjetovanosti mora se primjenjivati na sva sredstva EU-a", napisala je Finska u svom stajalištu o novom proračunu. No Mađarska je u svom dokumentu uzvratila da ta pravila "omogućuju proizvoljan politički pritisak u područjima politike koja nisu povezana sa zaštitom proračuna EU-a". I Slovačka je iznijela slične argumente u svom podnesku.

Mađarska već gubi 18 milijardi eura sredstava koja su suspendirana zbog kršenja europskog prava u prošlih nekoliko godina. Orbán, koji vodi kampanju na anti-EU platformi, vjerojatno neće poduzeti korake kako bi povratio ta sredstva prije nego što se suoči s biračima.

Prema riječima jednog diplomata EU-a, Komisija iskorištava Orbánove unutarnjopolitičke slabosti - njegov zaostatak za konzervativnim i proeuropskim suparnikom Péterom Magyarom u anketama - kako bi predložila stroža pravila. Budući da se ne očekuje da će nacionalni parlamenti glasati o novim pravilima prije 2027. godine, postoji mogućnost da Orbán više ne bude na vlasti kada proračun bude odobren.

Magyar bi vjerojatno poboljšao odnose s Bruxellesom

Dužnosnici Komisije uvjereni su da bi vlada na čelu s Magyarom popravila odnose s Bruxellesom i provela reforme koje EU zahtijeva kako bi se odblokirala sredstva. Prema planu, proračun bi sadržavao izravnu vezu između kršenja vladavine prava od strane vlade i odgovarajuće isplate koja se zadržava, rekao je jedan dužnosnik EU-a.

To znači da, primjerice, subvencije za poljoprivrednike neće biti na udaru zbog autoritarnog zaokreta neke nacionalne vlade, ali bi studentski program razmjene mogao bi biti pogođen ako dođe do kršenja akademske slobode.

Komisija želi da novac i dalje stiže do krajnjih korisnika sredstava EU-a, poput nevladinih organizacija ili sveučilišta, neovisno o tome poštuje li vlada vladavinu prava. Opća je ideja da građansko društvo ne bi trebalo snositi posljedice zbog loših poteza vođa.

Renew, liberalna politička skupina u Europskom parlamentu, želi otići i korak dalje. Ona podržava izravno davanje zamrznutih sredstava EU-a građanskom društvu, čime bi se zaobišla središnja nacionalna vlada.

Nema novca EU-a za autokrate

Ovaj novi sustav, poznat kao "pametna uvjetovanost" (smart conditionality), predstavljao bi promjenu u odnosu na sadašnja pravila prema kojima se zamrznuta sredstva nakon isteka roka vraćaju kolektivno svim članicama EU-a.

"Postavili smo jasne uvjete: Nema novca EU-a za autokrate, ali nastavljamo podržavati građansko društvo", izjavila je u četvrtak Valérie Hayer, predsjednica skupine Renew. "Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen dala je obećanje. Sada je na njoj da održi riječ."

Međutim, "pametna uvjetovanost" bila je kritizirana uz obrazloženje da smanjuje poticaje nacionalnim vladama da provedu potrebne reforme. Očekuje se da će povjerenici riješiti ovo pitanje tijekom hitnih razgovora o proračunu zakazanih za vikend.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.