Novi kineski avioni snimljeni u letu. Uspoređuju ih s "najubojitim" američkim F-35

Foto: Profimedia

Najnovije snimke prikazuju kineski borbeni avion pete generacije J-35A u uporabi u vojsci Narodne Republike Kine, u trenutku kad SAD sve više usmjerava svoju obrambenu pozornost na indo-pacifičku regiju i moguće kineske vojne planove prema Tajvanu.

Riječ je o zrakoplovu koji se već neko vrijeme razvija unutar kineske vojne industrije, a prvi put je javno prikazan u studenome prošle godine na velikom zrakoplovnom sajmu, nakon što je prethodno predstavljen njegov mornarički model J-35 za nosače aviona.

Napredna tehnologija i usporedbe s F-35

Avion J-35A pripada petoj generaciji borbenih zrakoplova, opremljen je naprednim senzorima, avionikom i dizajniran da djeluje nevidljivo za neprijateljske radare te probija protuzračnu obranu protivnika. Kineski državni mediji opisuju ga kao lakši i svestraniji od već postojećeg kineskog nevidljivog aviona J-20, uz sposobnost gađanja ciljeva na kopnu i moru.

Zrakoplov se često uspoređuje s američkim F-35, kojeg proizvođač Lockheed Martin opisuje kao "najubojitiji i najsposobniji borbeni avion na svijetu". F-35 je prodan saveznicima SAD-a diljem svijeta, dok SAD također koristi F-22 Raptor, koji se ne izvozi.

Poput SAD-a, Kina sada operira s dvama nevidljivim borbenim avionima: J-20 i J-35, dok obje sile već rade na novoj generaciji još naprednijih aviona s poboljšanom automatikom, slabijom uočljivošću i jačim naoružanjem.

SAD: Kina se ozbiljno priprema za rat oko Tajvana

Američki dužnosnici sve više upozoravaju na kineske vojne ambicije, osobito prema Tajvanu. Ministar obrane SAD-a Pete Hegseth izjavio je u svibnju na sigurnosnom forumu u Singapuru: "Kineska vojska svakodnevno provocira Tajvan. Te aktivnosti dolaze uz veliki vojni rast, uključujući ulaganja u nuklearno oružje, hipersonično naoružanje i amfibijske kapacitete."

Hipersonično oružje odnosi se na sustave koji lete brzinama većim od Mach 5, tj. pet puta brže od zvuka.

Peking Tajvan smatra dijelom Kine i često ga opisuje kao "neotuđivi dio domovine", no Tajpej se već dugo ponaša kao samostalna država i povezuje se s američkim i europskim saveznicima. "Mora biti jasno svima – Kina se ozbiljno priprema da vojnom silom promijeni ravnotežu snaga u Indo-Pacifiku", rekao je Hegseth.

Američki obavještajni izvori navode da predsjednik Xi Jinping želi da kineska vojska bude spremna za moguću invaziju na Tajvan do 2027. godine, čak i ako se tada rat ne dogodi.

Odgovor Kine

General Charles Flynn, bivši zapovjednik američke vojske za Pacifik, rekao je u svibnju: "Prijetnja kineske invazije na Tajvan više nije daleka ni teoretska."

Ministar Hegseth dodao je krajem svibnja: "Prijetnja koju predstavlja Kina je stvarna. I može biti neposredna. Nadamo se da nije, ali vrlo lako može biti."

Na te izjave kinesko Ministarstvo vanjskih poslova odgovorilo je 1. lipnja: "Te su izjave pune provokacija i ciljaju na poticanje podjela."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.