Ultraortodoksna stranka nakon konzultacija s rabinima napustila Netanyahuovu vladu

Foto: EPA

Jedna od izraelskih ultraortodoksnih stranaka Ujedinjeni judaizam Tore (UTJ) izvijestila je da napušta vladajuću koaliciju premijera Benjamina Netanyahua zbog dugotrajnog spora oko neuspjeha u izradi zakona kojim bi se izuzeli studenti vjerskih škola (ješiva) od obveznog vojnog roka.

Šest od preostalih sedam zastupnika UTJ-a, koji okuplja frakcije Degel HaTora i Agudat Jisrael, podnijelo je ostavke, dok je predsjednik stranke Yitzhak Goldknopf odstupio s dužnosti prije mjesec dana.

Nije poznato kako će postupiti Šas

Ovim potezom Netanyahu je u 120-članom Knessetu (izraelskom parlamentu) ostao s minimalnom većinom od 61 zastupnika. Nije poznato hoće li i druga ultraortodoksna stranka, Šas, slijediti njihov primjer.

Iz Degel HaTora navedeno je da je odluka donesena nakon konzultacija s vodećim rabinima stranke, i to zbog, kako navode, "ponovljenih kršenja vladinih obećanja o očuvanju statusa svetih studenata ješive koji marljivo uče". Zastupnici su stoga najavili povlačenje iz koalicije i vlade.

Ultraortodoksne stranke tvrde da je zakon o izuzeću studenata ješive bio ključan uvjet za ulazak u Netanyahuovu koaliciju krajem 2022. godine. Goldknopfov glasnogovornik potvrdio je da svih sedam zastupnika UTJ-a napušta vladu.

Kriza zbog novog zakona o novačenju

Ultraortodoksni zastupnici već dulje vrijeme prijete izlaskom iz koalicije zbog prijepora oko zakona o novačenju. Dio vjerskih stranaka u vladajućoj koaliciji traži da se studentima vjerskih škola i dalje omogući izuzeće od obveznog vojnog roka, dok neki drugi koalicijski partneri zagovaraju ukidanje svih izuzeća.

Ultraortodoksni Židovi desetljećima su bili izuzeti od služenja vojske, no izraelski Vrhovni sud prošle je godine naložio ministarstvu obrane da prekine tu praksu i započne novačenje tih studenata.

Netanyahu je posljednjih tjedana intenzivno pokušavao prevladati nesuglasice unutar koalicije oko prijedloga novog zakona o novačenju, što je dovelo do aktualne krize. Tema izuzeća studenata ješive postala je posebno osjetljiva s obzirom na to da je izraelska vojska još uvijek u ratu s Gazom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.