Screenshot:YouTube/WHO
RIJEŠENA je jedna od finalnih zapreki koja je stajala na putu odobrenja prvog cjepiva za malariju u Africi, piše BBC.
Malarija svake godine ubije 584.000 ljudi diljem svijeta, najviše dječje dobi u subsaharskoj Africi. Mosquirix predstavlja prvo cjepivo koje se bori protiv parazitske infekcije kod ljudi.
"Ovo je vrlo značajan trenutak, radili smo na ovom cjepivu posljednjih 30 godina i radi se zapravo o ostvarenom snu", rekao je doktor Ripley Ballout, vođa istraživanja.
Kompanija još uvijek nije otkrila cijenu cjepiva, no obećala je kako od njega neće ostvarivati profit. Lijek je dizajniran isključivo za borbu s malarijom kod djece u Africi i neće se izdavati za putnike i turiste.
Ranije ove godine, ipak, finalni rezultati kliničkog testiranja u sedam afričkih zemalja iznjedrili su različite rezultate.
Najbolja zaštita među djecom starom između 5 i 17 mjeseci dobivena je nakon primljene tri doze cjepiva u razmaku od mjesec dana, uz dodatak pojačane doze kod djece stare 20 mjeseci.
Upravo to je kod Svjetske zdravstvene organizacije prouzročilo veliku dilemu, pa će organizacija tek u listopadu odlučiti treba li cjepivo staviti u upotrebu, budući da nije toliko efektivno koliko su se znanstvenici nadali.
Nadalje, oni su se nadali da će se cjepivo moći dati djeci staroj šest, deset i 14 tjedana, zajedno s drugim cjepivima. No, rezultati pokazuju kako se ono mora ipak dati kasnije, što bi uključilo veliku količinu organizacije i dodatne troškove.
Rezultati pokazuju da je ključno da djeca prime sve četiri doze kako bi cjepivo imalo učinka, no bitno je naglasiti da bi i djelomično efektivno cjepivo protiv malarije imalo veliku ulogu u smanjenju velikog broja oboljelih od te teške bolesti.