Pedijatri upozoravaju: Duda nakon druge godine može napraviti više štete nego koristi

Foto: Shutterstock

Nova saznanja iz nacionalne ankete koju je provelo Sveučilište Michigan pokazuju da mnogi roditelji imaju poteškoća s odvikavanjem djece od dude ili navike sisanja prsta. Iako takve navike pomažu bebama da se smire i lakše zaspu, važno se od njih odvikavati na vrijeme, navodi Sveučilište Michigan.

Rezultati istraživanja pokazali su da je otprilike polovica roditelja izjavila kako njihovo dijete koristi dudu, a svaki četvrti roditelj rekao je da dijete siše prst ili prste. Pedijatri podsjećaju da je sisanje prirodan refleks novorođenčadi, koristan za hranjenje i za smanjivanje stresa. Osim toga, Američka akademija za pedijatriju preporučuje korištenje duda tijekom spavanja jer mogu umanjiti opasnost od sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS).

Dugotrajna upotreba može biti problematična

Međutim, dugotrajna upotreba dude ili sisanja prsta može imati negativne posljedice. Pedijatrica dr. Susan Woolford upozorava da dugotrajno sisanje može narušiti razvoj zubi, ali i otežati razvoj govora.

Stručnjaci preporučuju da se dijete odvikne od dude ili sisanja prsta već do šestog mjeseca života, dok većina roditelja smatra da je najbolji trenutak do druge godine.

Strategije odvikavanja

Među najčešćim strategijama za prestanak su: ograničenje dude samo na vrijeme spavanja, "gubitak" dude, razgovor s djetetom u kojem mu se objašnjava da je dovoljno veliko da je više ne treba, pa čak i rezanje dude kako bi bila manje privlačna. Kad je riječ o sisanju prsta, neki roditelji nude zamjenske predmete poput plišanih igračaka, a ponekad koriste i blaga sredstva koja odbijaju dijete od te navike, poput mazanja prstiju vazelinom.

Dr. Woolford naglašava da je važno prilagoditi pristup dobi i osobnosti djeteta. Nekoj djeci može pomoći priča, drugima nagrađivanje ili čitanje slikovnica na tu temu.

"Važno je imati na umu da ovo može biti emocionalno zahtjevan trenutak za dijete i da mu treba pristupiti s puno strpljenja i nježnosti", rekla je Woolford. "Cilj je pomoći djetetu da nauči druge načine samosmiruvanja tijekom odrastanja."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.