TVRDOGLAVOST kod djece često se tumači kao prkos ili neposlušnost, no iza nje se najčešće krije dijete snažne volje koje se želi izraziti i biti saslušano. Odgoj takvog djeteta ne znači slamanje volje, već učenje kako se povezati i poticati njihove jake strane na konstruktivan način.
Stručnjaci za roditeljstvo su za portal The Times of India izdvojili osam savjeta za roditelje kako da se nose i žive sa svojom tvrdoglavom djecom.
Svako dijete ima svoj temperament, a tvrdoglavost može biti znak odlučnosti i upornosti. Umjesto da je roditelji pokušaju "popraviti", bolje je prepoznati je kao potencijal, smatraju stručnjaci. Pozitivan pristup ovoj osobini može pomoći djetetu da razvije samopouzdanje i osjećaj neovisnosti. Umjesto kontrole, cilj bi trebao biti usmjeravanje.
Djeca snažne volje rijetko slušaju naredbe samo zato što vi tako kažete. Potrebno im je razumijevanje razloga iza pravila i zahtjeva. Logičko objašnjenje umjesto zahtjeva za slijepim slijeđenjem uputa može dovesti do bolje suradnje i manjeg otpora djeteta.
Djeca sklona tvrdoglavosti mogu burno reagirati na iznenadne promjene jer tada gube osjećaj kontrole. Zato je važno uvesti predvidiv dnevni ritam koji donosi mir, sigurnost i smanjuje potrebu za nadmetanjem.
Pokušaji nadmetanja s tvrdoglavim djetetom često završavaju još većim otporom. Umjesto naredbi, ponudite im izbor, primjerice: "Želiš li obuti plave ili zelene čarape?" ili "Hoćeš li oprati ruke prije ili poslije čitanja priče?". Davanje izbora djetetu pomaže da se osjeća poštovano i uvaženo, što povećava suradnju.
Iza tvrdoglavosti se često krije tiha poruka: "Slušaj me". Umjesto da odmah reagirate ili ispravljate, slušajte dijete do kraja što ima za reći. Aktivno slušanje može umiriti čak i najteže emocije, jer dijete osjeća da ga netko uistinu čuje i razumije.
Kada su emocije djeteta snažne, pokazivanje empatije može napraviti čuda. Rečenice poput: "Vidim da ti je to jako frustrirajuće" ili "Zvuči kao da te to baš naljutilo" pomažu djetetu da se osjeća sigurno i prihvaćeno. Kad se dijete osjeti razumijevano, lakše i češće surađuje.
Maštoviti pristupi često bolje djeluju nego stroge zabrane, ističu stručnjaci za The Times of India. Pretvorite rutinske zadatke u igru: "Superjunaci peru zube!", ili "Tko će prvi spremiti igračke?". Igra i smijeh često nadmašuju pritisak i otpor.
Tvrdoglava djeca vole kad se primijeti njihov trud, a ne samo ishod. Umjesto "Bravo, to si super nacrtao", pokušajte s "Baš si se potrudio da dovršiš crtež!". Pohvala za trud potiče djecu da pokušaju ponovno, čak i kad ne uspiju iz prve.