Zašto neki američki policajci kleče pred prosvjednicima?
USRED potresnih prizora policijskog ubojstva Afroamerikanca Georgea Floyda i kaotičnih nereda koji su uslijedili, mogli smo vidjeti jedan prizor kojem se malo tko mogao nadati, s obzirom na kontekst.
Policajci su, naime, kleknuli, pognutih glava u molitvi i u znak solidarnosti s prosvjednicima i njihovom porukom "Crni životi vrijede" na prosvjedu u ponedjeljak u gradiću Coral Gables u okolici Miamija, Florida.
Sličan prizor mogao se vidjeti i u New Yorku, gdje su se policajci spustili na koljena u Queensu dok su im prosvjednici pljeskali i skandirali "hvala vam" i "držite mir".
Policajci su kleknuli pred prosvjednike i u Washingtonu i to, nevjerojatno, pred Hotelom Trump International.
Policija u Fayettevilleu, Sjeverna Karolina, objavila je na Twitteru snimku na kojoj su se također spustili na koljeno, zajedno s prosvjednicima.
Policajci se spustili na jedno koljeno diljem zemlje
Isto tako u Lexingtonu, Kentucky, policajci su, na skandiranje prosvjednika "kleknite s nama", na kraju zaista kleknuli, što je izazvalo opće oduševljenje.
Sličnu gestu solidarnosti policajci su napravili i u Santa Cruzu u Kaliforniji, Germantownu u Marylandu, Des Moinesu u Iowi i drugim gradovima.
U Flintu, Michigan, policijski šerif Chris Swanson je, zajedno sa svojim policajcima, skinuo zaštitnu opremu, poručio da su oni tu "da osiguraju da prosvjednicima glas" i krenuo hodati s njima.
No gesta klečanja na jednom koljenu nosi još veću simboliku nego što se na prvi pogled čini. Naime, neki afroamerički sportaši počeli su se 2016., u znak mirnog i simboličnog prosvjeda protiv policijske brutalnosti prema crncima, spuštati na jedno koljeno za vrijeme izvođenja američke himne prije utakmice, dok ostali stoje.
>>Kako je crnac kleknuo na himnu i Trumpovoj Americi otvorio oči
Prvi i najistaknutiji sportaš koji je počeo izvoditi ovu prosvjednu gestu je igrač američkog nogometa Colin Kaepernick. Osim američkih nogometaša iz NFL-a, to su uskoro počeli raditi i neki košarkaši iz NBA i drugi.
Američki nogometaš Colin Kaepernick prvi se spustio na koljeno tijekom izvođenja himne
“Ne mogu i neću izraziti poštovanje prema zastavi i himni zemlje koja ugnjetava crnce i ljude druge boje kože. Za mene je to više od nogometa i sporta općenito i bilo bi sebično na to gledati na neki drugi način. Ulice su pune mrtvih ljudi, a oni koji su za to krivi dobivaju plaćeni godišnji i izvlače se nekažnjeni”, objasnio je Kaepernick svoj potez i nastavio s tom praksom cijelu sezonu.
Nimalo neočekivano, američki predsjednik Donald Trump se žestoko obrušavao na ove crne sportaše, tvrdeći da izražavaju nepoštovanje prema himni i pozivajući direktore njihovih klubova da ih otpuste nazivajući ih "kučkinim sinovima".
Kaepernick je, kao predvodnik ovog simboličnog prosvjeda, na kraju 2017. bio prisiljen raskinuti ugovor sa svojim San Francisco 49ers-ima. Kaepernick od tada do danas nije više potpisao ni za jedan klub, zbog čega je uputio i službenu pritužbu NFL-u, tvrdeći da su se klubovi urotili da ga ne uzimaju zbog njegovog aktivizma.
A sada se policajci diljem SAD-a spuštaju na koljeno kao i on - barem oni koji žele smiriti, a ne eskalirati situaciju i poručiti prosvjednicima da razumiju njihovu ogorčenost.