U sluzi s broda na Velikim jezerima otkriven potpuno novi oblik života

ZNANSTVENIKE je dočekalo nevjerojatno otkriće nakon što su odlučili istražiti neobičnu sluzavu masu pronađenu tijekom rutinskog održavanja broda u Clevelandu. U njoj se, naime, skrivao potpuno novi, dosad nepoznati oblik života. Priča počinje prošlog rujna, kada je istraživački brod Blue Heron, najveće plovilo američke akademske flote na Velikim jezerima, dopremljen u brodogradilište radi popravka bučne propelerske osovine. Tijekom radova, mehaničari su primijetili kako iz osovine kormila curi gusta, neobična smjesa, piše IFLScience.
Neočekivani život u brodskoj masti
Doug Ricketts, nadzornik Opservatorija za velika jezera (LLO), pozvao je znanstvenike sa Sveučilišta Minnesota Duluth da istraže misterioznu masu. Iako nitko nije polagao velike nade u pronalazak, iznenađenje je bilo ogromno - sluz je vrvjela životom. U njoj su otkrili mikrobe koji su bujali u polutoplom okruženju bez kisika, unutar brodske masti.
"Najviše nas je šokiralo što smo u toj brodskoj sluzi uopće pronašli život", izjavio je biolog i voditelj istraživanja Cody Sheik. "Iskreno, nismo očekivali pronaći apsolutno ništa. No, na naše iznenađenje, otkrili smo DNK koji je bio dovoljno očuvan za analizu, a ni biomasa nije bila zanemariva."
Nakon sekvenciranja DNK i usporedbe s postojećim svjetskim bazama podataka, tim je potvrdio da se radi o vrsti potpuno nepoznatoj znanosti. Privremeno su je nazvali "ShipGoo001". "Ovo je ona zabavna strana znanosti", komentirao je Sheik. "Naziv 'brodska sluz' unosi malo radosti u naš posao. Pokazuje da se nova otkrića mogu skrivati doslovno svugdje."
Organizam koji voli mrak i može nagrizati metal
Otkriće "ShipGoo001" otvorilo je i nekoliko novih pitanja. Čini se da ovi mikrobi bujaju u okolišu bez kisika, u jedinstvenoj ekološkoj niši stvorenoj brodskom mašću. To je posebno zbunjujuće jer je brod plovio vodama bogatim kisikom, a tijekom prethodnog remonta 2021. godine nikakva sluz nije primijećena.
Iako je riječ o novom otkriću, ovaj jednostanični organizam pokazuje sličnosti s mikrobima pronađenim u naftnim bušotinama i katranskim jamama. Sheik pretpostavlja da je organizam bio neaktivan u ulju za podmazivanje kormila i počeo se razvijati tek kada su se za to stvorili pogodni uvjeti. Postoji i sumnja da bi mogao pridonositi koroziji metalne osovine kormila.
Zasad se o novom organizmu ne zna mnogo više, no tim nastavlja s istraživanjem njegovih metaboličkih procesa. Planiraju objaviti genom i cjelokupne rezultate studije u dogledno vrijeme. Ipak, sama činjenica da je život pronađen na tako neočekivanom mjestu snažan je podsjetnik da se isplati istraživati i naizgled obične stvari s kojima se svakodnevno susrećemo.
"Znanstvenici si rijetko mogu priuštiti ovakvu vrstu 'igre' - usredotočeni smo na projekte i rokove", zaključuje Sheik. "Vrijeme i sredstva za ovakva slobodna istraživanja često su ograničena. No, upravo ovaj slučaj pokazuje koliko su ona važna."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati