Trumpova poruka Europi: Birajte između Muskovog Starlinka i kineske tehnologije

JEDAN od ključnih dužnosnika administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa upozorio je europske saveznike da se moraju odlučiti žele li surađivati s američkom tehnologijom, poput one Elona Muska, ili s kineskom.
U intervjuu za Financial Times predsjednik američke Savezne komisije za komunikacije (FCC) Brendan Carr poručio je kako zapadne demokracije moraju "prepoznati stvarnu dugoročnu prijetnju: uspon Komunističke partije Kine".
Skepsa prema Starlinku u Europi
Komentar dolazi u trenutku kada europske vlade i kompanije preispituju pouzdanost Muskove satelitske mreže Starlink, u vlasništvu njegove kompanije SpaceX. Sumnje su pojačane nakon što je Washington zaprijetio da bi mogao isključiti Starlinkovu uslugu u Ukrajini, što je izazvalo zabrinutost oko političkog utjecaja na komercijalne tehnologije.
Iako britanske telekomunikacijske tvrtke poput BT-a i Virgin Media O2 testiraju Starlinkove usluge, još nijedna nije sklopila trajni ugovor s pružateljem usluge.
Carr, koji je dugogodišnji zagovornik Muskovih kompanija i kojega je Trump imenovao za predsjednika FCC-a nakon ponovnog izbora, rekao je da je "žalosno što politika utječe na dugoročne tehnološke odluke".
"Ako ste zabrinuti zbog Starlinka, pričekajte dok ne vidite verziju Komunističke partije Kine, tad ćete biti zaista zabrinuti", dodao je.
Europska tehnološka autonomija pod pritiskom
Carr je upozorio da se pred Europom otvara "velika podjela" između država koje su povezane s Kinom i onih koje nisu, posebice u područjima umjetne inteligencije i satelitske tehnologije. Kazao je da europski regulatori imaju "urođenu pristranost" prema američkim tehnološkim tvrtkama, optuživši Europsku komisiju za "protekcionizam" i "antiamerički stav".
"Ako Europa želi imati vlastitu satelitsku konstelaciju, super, što više, to bolje. Ali općenito, vrijeme je da se odluče između SAD-a i Kine", poručio je Carr.
Europska komisija je u odgovoru naglasila da njezini propisi vrijede jednako za sve kompanije te da se dosljedno provode u skladu s međunarodnim pravilima.
U međuvremenu su dionice europskih satelitskih kompanija poput Eutelsata i SES-a snažno porasle nakon što je Komisija najavila da bi financiranje pristupa vojnim satelitskim uslugama za Ukrajinu moglo ići preko europskih dobavljača. Ipak, stručnjaci upozoravaju da nijedna europska mreža još ne može parirati ponudi Starlinka.
Carr: Nokia i Ericsson trebaju proizvoditi više u SAD-u
Carr je poručio i da bi europske telekom kompanije poput Nokije i Ericssona trebale povećati proizvodnju u SAD-u jer bi mogle biti pogođene Trumpovim novim carinama. Radi se o dvjema najvećim dobavljačima mobilne mrežne infrastrukture na američkom tržištu.
Carr je rekao da je došlo do "povijesne pogreške" u američkoj industrijskoj politici jer SAD danas nema značajnoga domaćeg konkurenta na tom tržištu. Najavio je da bi mogao olakšati regulatorne procese za one kompanije koje premjeste veću proizvodnju u SAD.
Šef Ericssona Börje Ekholm nedavno je izjavio da bi kompanija mogla dodatno širiti proizvodnju u Americi, ovisno o utjecaju carina. Ericsson već ima tvornicu u Lewisvilleu u Teksasu, otvorenu 2020.
Nokia je pak istaknula da je SAD njihova "druga domovina", s pet proizvodnih pogona i pet istraživačkih centara, uključujući poznati Bell Labs. Ericsson je odbio komentirati izjave FCC-ova predsjednika.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati