Prije nego su Saudijci srušili cijenu nafte, princ i Putin urlali jedan na drugog?
TELEFONSKI razgovor između ruskog predsjednika Vladimira Putina i saudijskog princa Muhameda bin Salmana prethodio je odluci Saudijske Arabije da preplavi svjetsko tržište naftom i sruši njenu cijenu. A taj se razgovor pretvorio u "natjecanje u urlanju", javlja Middle East Eye, britanski portal specijaliziran za Bliski istok.
Za Middle East Eye su to navodno potvrdili saudijski dužnosnici upoznati s "katastrofalnim razgovorom" između autokratskog ruskog predsjednika i saudijskog princa prijestolonasljednika koji već neko vrijeme de facto vlada ovom bogatom zaljevskom monarhijom.
Razgovor koji se dogodio 6. ožujka, neposredno prije sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), prijetio je poništenjem zatopljenja odnosa između ove dvije zemlje koje su, primjerice, u Siriji podržavale suprotstavljene strane u ratu.
OPEC i Rusija nisu se uspjeli dogovoriti oko reza proizvodnje nafte, uslijedio povijesni pad cijena
Znakovito je da na tom sastanku, koji je ustvari bio u formatu OPEC+, odnosno OPEC i druge zemlje izvoznice nafte koje nisu dio tog udruženja poput Rusije, nije došlo do očekivanog dogovora o smanjenju proizvodnje nafte radi dramatičnog smanjenja potražnje uslijed pandemije koronavirusa.
>>Cijena američke nafte pala ispod nule, ovo se nikad u povijesti nije dogodilo
Rezultat smo vidjeli u ponedjeljak - nakon snažnog pada cijena prošlog tjedna, u ponedjeljak se cijena američkog referentnog brenda nafte kojim se trguje na burzama, WTI (West Texas Intermediate), strmoglavila na nulu, a onda i na negativnu cijenu od nevjerojatnih -37 dolara, što je povijesni presedan u trgovanju naftom.
Valja ipak napomenuti da se radilo o tzv. futures, odnosno terminskom ugovoru za isporuku nafte u svibnju, koji je upravo istjecao, što je izazvalo rasprodaju prestrašenih investitora. No i futures s rokom u lipnju za WTI jučer je na kraju dana iznosio 16,14 dolara, dok je britanski referentni brend nafte Brent na kraju dana pao na 20,98 dolara.
Princ Muhamed dobio "Trumpov blagoslov" preko njegovog zeta Kushnera
>>Što će povijesni pad cijena nafte značiti za svjetski poredak?
A upravo je saudijski princ Muhamed, kažu saudijski izvori, zaprijetio Putinu da će početi rat cijenama nafte ako ne bude dogovora između njihovih zemalja.
"Upravo prije tog sastanka (OPEC+) Putin i MBS (kratica za princa Muhameda) imali su razgovor. MBS je bio vrlo agresivan i dao je ultimatum", rekao je izvor za Middle East Eye.
"Razgovor je bio vrlo osobne prirode. Urlali su jedan na drugoga. Putin je odbio ultimatum i razgovor je završio loše", dodao je ovaj saudijski dužnosnik koji je želio ostati anoniman.
Još je zanimljivije da je princ Muhamed navodno prvo koordinirao svoje poteze s administracijom američkog predsjednika Donalda Trumpa, odnosno s njegovim zetom i visokim savjetnikom Jaredom Kushnerom, s kojim je izgradio vrlo prisan odnos koji je posljednjih nekoliko godina bio česta tema kritika u američkim medijima.
"Poziv (Putinu) imao je Trumpov blagoslov preko Kushnera. Kushner nije tražio od MBS-a da to učini, ali Kushner je znao o tome i nije uložio svoj veto. Bin Salma je izvukao vlastiti zaključak", naveo je saudijski izvor.
Dogovor o rezovima proizvodnje u travnju došao prekasno za tržišta
Taj je razgovor poništio napredak kroz više mjesec "tihe diplomacije" između Moskve i Rijada, piše Middle East Eye, koja je počela kad je Trump odbio izvesti vojnu akciju protiv Irana kao odmazdu za iranski napad na dva velika naftna postrojenja saudijske državne tvrtke Saudi Aramco, u rujnu prošle godine.
Putin je tada očito vidio priliku u razdoru između dvoje saveznika i, unatoč tome što je Iran ruski saveznik u ratu u Siriji, ponudio Saudijcima novi ruski protuzračni sustav Pancir SrM SPAAGM.
Saudijci su pristali kupiti taj sustav, iako nikakvi ugovori nisu potpisani, navode saudijski izvori.
U međuvremenu, Rusija i OPEC, u kojem Saudijci očito igraju glavnu ulogu, ipak su se uspjeli složiti oko rezova u proizvodnji nafte na novom sastanku 12. travnja. Sastanku su navodno prethodili ključni telefonski razgovori između Rijada, Moskve i Washingtona.
Trump, koji je prošli mjesec prvo podržao pad cijena nafte, a nedugo zatim promijenio stav kad je postalo jasno kad je postalo jasno da on ugrožava američke proizvođače nafte iz škriljevca, pozdravio je dogovor 12. travnja.
"Ovo će spasiti stotine tisuća poslova u američkom energetskom sektoru", napisao je Trump na Twitteru i čestitao Putinu i kralju Salmanu - iako je jasno da je njegov sin princ Muhamed taj koji zaista donosi odluke u Rijadu.
Međutim, dogovor o rezovima, koji stupaju na snagu tek od svibnja, došao je prekasno - cijena nafta već je u tom trenutku pala za oko 50%. Kako je ovaj tjedan pisao Business Insider, investitori očito i dalje nisu uvjereni da rezovi u proizvodnji mogu kompenzirati za težak pad potražnje za "crnim zlatom" u vrijeme najvećih masovnih antiepidemijskih mjera u povijesti.