Sanader ponovno šokirao: Uvodi nove antirecesijske mjere, a nisu pokrenute ni stare
PREMIJERU Ivi Sanaderu uspjelo je danas poći za rukom još jednom šokirati ne samo hrvatsku javnost, nego i hrvatske gospodarstvenike. Naime, danas se nakon dva mjeseca sastalo Ekonomsko vijeće, a kako je rekao sam Sanader raspravljalo se samo o dvije točke.
Iako su gotovo svi očekivali kako će biti najviše govora o unutarnjem dugu koji trenutno iznosi oko 16 milijardi kuna, Sanader je danas sve šokirao s obavijesti kako se Ekonomsko vijeće bavilo samim sobom!
Bavili se samim sobom
"Odmah smo kao prvu točku dnevnog reda imali ocjenu rada, način i model djelovanja Ekonomskog vijeća. Naime raspravljali smo o modalitetima rada ovog vijeća u budućnosti", obavijestio je Sanader nakon sjednice dodajući kako se vijeće unatoč teškim izazovima hrvatskog gospodarstva nije sastalo dva mjeseca radi - predizborne kampanje!
"Opet za mjesec dana ponovno zasjeda Ekonomsko vijeće na kojem će se raspravljati o nacionalnoj politici plaća, a u pogledu nedavnog sporazuma sa Sindikatima javnih i državnih službi. Druga tema bit će vezana uz prerađivačku industriju odnosno o opstanku te industrije, dok će treća tema biti restrukturiranje Hrvatskih šuma", govorio je Sanader novinarima da bi se nakon toga ponovno pohvalio sa zaduženjem Hrvatske u visini od 750 milijuna eura. Kada je u svom uvodnom govoru došao do mjesta kada je trebalo govoriti o unutarnjem dugu, Sanader je glas poprimio ozbiljniji ton.
Sanader jedini zadovoljan plaćanjem
"Prosjek plaćanja obveza javnih poduzeća je 61 dan, dok im za naplatu potraživanja treba 79 dana. Razlika od 18 dana, stvara velike probleme javnim tvrtkama", rekao je zadovoljno Sanader koji očito nije bio spreman govoriti o detaljima vezanim za unutarnji dug koji se kako smo rekli popeo na 16 milijardi kuna, a dug se mjesečno povećava za dodatnih 600 milijuna kuna. Kritična granica postavljena na 20 milijardi kuna, nakon čega bi mogao uslijediti krah gospodarstva.
Kako smo pisali, najveći uteg trenutno je neprovođenje antirecesijske mjere plaćanja unutar 60 dana, i to posebice u velikim javnim poduzećima. Pet velikih javnih tvrtki među kojima su INA, te monopolisti HEP, Hrvatske željeznice, HAC i HC trenutno imaju duga prema svojim dobavljačima više od 6 milijardi kuna, no o toj temi Sanader nije bio pričljiv. Štoviše unatoč glasnom negodovanju gospodarstvenika kako im javne tvrtke guše njihovu djelatnost, Sanader je danas govorio kako je zadovoljan radom javnih tvrtki.
Kritika bez kazne
No, da u teškoj ekonomskoj situaciji ne bi sve ispalo baš sjajno potrudio se sam Sanader koji je udijelio packu nekoliko javnih tvrtki koje ga baš i "ne slušaju dobro".
"Nismo zadovoljni uštedama u javnim poduzećima i to se mora promijeniti. Najveće uštede i to veće od 70 posto ostvarili su HEP, Jadrolinija i Hrvatske ceste. S druge strane najmanje uštede ostvarili su ACI, Croatia osiguranje, HRT i Narodne novine", rekao je Sanader no kako kaže njegova izjava odnosno kritika je samo dobrohotna jer se ne predviđaju sankcije za rastrošne menadžere državnih tvrtki.
No, najzanimljivije je kako je premijer danas najavio donošenje novih antirecesijskih mjera, ali nije htio iznositi detalje. Također nije bio pretjerano raspoložen objasniti kako od deset antirecesijskih mjera je donesena tek jedna i to rebalans proračuna!
I. Ćimić
Foto: Goran Mehkek (Cropix), Vlada.hr