Pojavila se snimka s mjesta pada indonezijskog aviona, u moru plutaju leševi
PUTNICI i članovi posade, njih gotovo dvjesto, koji su letjeli Boeingom 737 iz Džakarte koji se srušio u indonezijskim vodama, vjerojatno su svi mrtvi, objavio je ravnatelj spasilačkih službi na konferenciji za novinare.
Spasioci su pronašli "ljudske ostatke (...) vjerojatno je da je svih 189 ljudi mrtvo", rekao je Bambang Suryo Aji.
Indonezijski zrakoplov kompanije Lion Air, s po novim podacima 189 putnika i članova posade, u ponedjeljak se srušio u more i potonuo, vrlo brzo nakon polijetanja iz Džakarte.
Indonezijske spasilačke službe potvrdile su nesreću, dodajući da je zrakoplov izgubio kontakt sa zemaljskim službama 13 minuta nakon polijetanja.
U moru plutaju dijelovi aviona i leševi
Spasioci su našli ostatke Boeinga 737 MAX 8 u pokrajini Zapadna Džakarta, oko 70 kilometara istočno od glavnog grada Indonezije, obavio je čelnik indonezijske Nacionalne službe za potragu i spašavanje. U moru plutaju ostaci aviona i leševi putnika.
Ronioci sada pokušavaju doći do trupa zrakoplova, za koji se vjeruje da se nalazi na dnu mora, na dubini od oko 35 metara, rekao je.
Među putnicima bili su i zaposlenici ministarstva financija, njih 21, koji su bili na radnom sastanku u Džakarti, rekao je glasnogovornik tog ministarstva.
Otkrivene zadnje riječi pilota
Direktor kompanije Lion Air Edward Sirait rekao je da je pilot zatražio da se vrati zbog problema koji je uočio nakon polijetanja.
"Naš je pilot slijedio proceduru i kada je uočio problem tražio je da se vrati u bazu, ali znamo kako je to završilo", kazao je Sirait.
Dodao je da je avion imao tehnički problem na prethodnom letu, ali da je on uspješno uklonjen prije ponedjeljka.
"Zbunjeni smo i oko toga zašto se to dogodilo, budući da se radilo o novom zrakoplovu", dodao je.
Prva nesreća tog tipa aviona
Zrakoplov koji se srušio bio je na prvom letu 15. kolovoza, a Boeing 737 MAX 8 u komercijalnoj je uporabi od 2017. Ovo je prva nesreća tog tipa zrakoplova.
Lion Air najveća je privatna aviokompanija iz Indonezije koja operira na 126 aerodroma u Indoneziji, Singapuru, Vijetnamu, Maleziji i Saudijskoj Arabiji.
Zajedno s tvrtkom-kćeri Wings Air, Lion Air nalazi se na listi kompanija kojima su zabranjeni letovi na području Europske unije.
Boeing je duboko ožalošćen zbog nesreće, kazala je ta zračna tvrtka u priopćenju.
"Boeing je spreman dati tehničku pomoć u istrazi nesreće", istaknula je kompanija u priopćenju.