STANOVNICI Kijeva, kao i drugih ukrajinskih gradova, već su tri i pol godine naviknuti na život pod prijetnjom. No posljednjih mjeseci suočavaju se s novim oblikom opasnosti – golemim, koordiniranim zračnim napadima u kojima se koristi stotine dronova i projektila, često koncentriranih na samo jedan grad.
Prošle noći meta je ponovno bio Kijev, kao i tjedan prije. Između tih napada pogođen je i Luck na krajnjem zapadu zemlje. Prije tri godine iranski dronovi tipa Šahed bili su relativna novost. Prvi put ih se moglo čuti nad Zaporižjem još u listopadu 2022., kad su prelazili noćno nebo uz karakteristično zujanje.
Zastrašujući zvukovi vraćaju ljude u skloništa
Danas svi prepoznaju taj zvuk – osobito njegovu noviju, još strašniju varijantu, koju neki uspoređuju s jurišnim avionima iz Drugog svjetskog rata. Taj jezivi zvuk ponovno tjera i najotpornije građane natrag u skloništa, stanice metroa i podzemne garaže – prizori koji nisu viđeni još od početka rata.
"Kuća se tresla kao da je od papira", rekla je Katja iz Kijeva nakon sinoćnjeg silovitog bombardiranja. "Cijelu noć proveli smo u kupaonici." Još jedna stanovnica, Svitlana, ispričala je: "Prvi put sam sišla u garažu. Zgrada se tresla, a preko rijeke sam vidjela vatru."
Napadi često ne ubijaju, ali ostavljaju duboke posljedice
Iako ovi napadi ne odnose uvijek ljudske živote, njihova učestalost i brutalnost šire strah i nagrizaju moral. Nakon napada na stambeni blok u Kijevu prošlog tjedna, baka Marija ispričala je kako joj je 11-godišnji unuk u skloništu rekao da je prvi put u životu shvatio što znači smrt.
Takav osjećaj nije neutemeljen. Prema podacima Misije UN-a za nadzor ljudskih prava u Ukrajini (HRMMU), lipanj je bio najgori mjesec u posljednje tri godine po broju civilnih žrtava – 232 ubijenih i više od 1300 ozlijeđenih. Iako su mnogi stradali blizu bojišnice, nemali broj žrtava zabilježen je i daleko od prve crte.
"Nagli porast zračnih napada diljem zemlje donio je još više smrti i razaranja civilima daleko od bojišta", rekla je Danielle Bell, voditeljica HRMMU-a.
Modernizirani Šahedi sve teže probijaju ukrajinsku obranu
Modifikacije u dizajnu Šaheda omogućile su im let na većim visinama i napade iz većih visinskih profila, a domet im je povećan na oko 2500 kilometara. Također mogu nositi i znatno snažnije bojeve glave – sada i do 90 kilograma eksploziva, u odnosu na prijašnjih 50.
Analize ukrajinskih stručnjaka prikazuju obrasce kretanja ovih dronova: često lete zamršenim rutama, obilazeći zemlju prije nego što se usmjere na ciljeve. Gotovo polovica njih služi kao mamac – cilj im je zavarati i preopteretiti ukrajinsku protuzračnu obranu.
Eksponencijalni rast broja napada nakon siječnja
Institut za proučavanje rata iz Washingtona zabilježio je porast broja napada dronovima i projektilima u dva mjeseca nakon inauguracije američkog predsjednika Donalda Trumpa. Nakon blagog pada u ožujku, svibanj je donio nagli porast. Obaraju se novi rekordi iz mjeseca u mjesec.
U lipnju je zabilježeno čak 5429 dronova, a u srpnju više od 2000 – i to samo u prvih devet dana mjeseca. S obzirom na sve intenzivniju proizvodnju unutar Rusije, postoje procjene da bi Moskva uskoro mogla lansirati više od 1000 dronova i projektila u samo jednoj noći.
Kijev upozorava: "Ako ne nađemo rješenje, 2025. bit će katastrofalna"
Stručnjaci u Kijevu upozoravaju da je obrana na rubu sloma. "Ako Ukrajina ne pronađe način da se nosi s ovim dronovima, 2025. će nam donijeti velike probleme", rekao je bivši obavještajni časnik Ivan Stupak. "Neki od tih dronova ciljaju vojne objekte – to moramo shvatiti – ali ostali padaju na stanove, poslovne zgrade i uzrokuju veliku štetu civilima."
Unatoč sve većim mogućnostima, dronovi zapravo nisu tehnološki sofisticirani. No njihova brojnost otkriva ogromnu neravnotežu resursa između Rusije i Ukrajine. Ova situacija podsjeća na poznatu izreku koju se pripisuje Staljinu: "Količina je kvaliteta sama po sebi."
Zelenski moli Zapadu: Dajte nam više obrambenih sustava
"Ovo je rat resursa", rekao je Serhij Kuzan iz Centra za sigurnost i suradnju u Kijevu. "Kad su projektili postali presloženi i preskupi za proizvodnju, Rusi su se fokusirali na ove dronove i stalno ih usavršavali."
Što je više dronova u pojedinom napadu, to se ukrajinske protuzračne postrojbe teže nose s njima. U konačnici moraju posegnuti za dragocjenim borbenim avionima i raketama zrak-zrak. "Ako dronovi dolaze u rojevima, oni iscrpe sve protuzračne projektile", kaže Kuzan.
Zato predsjednik Zelenski neprestano poziva saveznike da pomognu u obrani ukrajinskog neba – ne samo sustavima Patriot, ključnima za obranu od najopasnijih ruskih balističkih projektila, nego i širim spektrom protuzračne opreme.
Britanska vlada najavila je u četvrtak potpisivanje obrambenog sporazuma s Ukrajinom kojim će osigurati više od 5000 projektila za protuzračnu obranu. Kijev se nada da će uskoro uslijediti i mnogi drugi takvi dogovori.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati