Nijemac u Splitu mjesecima čeka izručenje, oštetio je Keopsovu piramidu?
Foto: Wikipedia/privatni album
NJEMAČKI istraživač egipatskih piramida Stefan Erdmann ovog je ljeta neplanirano produžio svoj boravak u Splitu. Naime, 20. srpnja uhićen je u splitskoj zračnoj luci po crvenoj Intepolovoj tjeralici koju je zatražio Egipat zbog optužbe da je Erdmann kao dio većeg tima neovlašteno ušao u grobnicu u Keopsovoj piramidi te sastrugao dio kartuše. Erdmann je u odsutnosti osuđen na pet godina zatvora, no presuda je u međuvremenu ukinuta, a zbog iste stvari presudili su mu u Njemačkoj, pa i on i njegov brantelj Jadran Franceshi smatraju da se protiv njega ne može voditi još jedan postupak. Erdmannu je oduzeta putovnica i u Splitu čeka odluku o izručenju Egiptu.
"Našli smo željezo u piramidi"
"Htjeli smo istraživati ispod krova kraljevih odaja. Imali smo dozvolu i nadzor inspektora Ministarstva antikviteta. Nismo napravili ništa nezakonito. Nismo nikada dotakli kartušu kralja. Uzeli smo uzorak koji nema ni jedan gram, ništa nismo oštetili. Pokazalo se da je u pitanju željezo. Ovo je jedna pozitivna stvar za egipatsku kulturu jer pokazuje da su radili sa željezom. Mislim da je to vrlo interesantno. Moja teorija nije da su piramide izgradili ljudi s Atlandite nego da su Egipćani imali visoki tehnološki standard i da su radili sa željezom. Ne mogu reći tko je i kada izgradio piramide. Mene zanima kako su to napravili i s kakvom tehnologijom", kazao nam je Erdmann.
"Oštećenja na kartuši su nastala ranije"
U Njemačkoj je osuđen na manju novčanu kaznu, ta presuda trebala bi biti dovoljan razlog da Egipat odustane od daljnjeg postupka, smatra Erdmann. Kaže da su oštećenja nastala prije njegovog posjeta piramidi i da to može dokazati.
"Presuda egipatskog suda je ukinuta, nova odluka očekuje se dogodine. Nadam se da će presuda biti oslobađajuća. Nisam učinio ništa krivo. Oštećenja na kartuši nastala su 2006. godine i to možemo dokazati", kaže Erdmann.
Tvrdi i kako je komisija Interpola nakon presude u Njemačkoj donijela odluku da se njegovo ime ukloni s crvene liste. Zašto to nije učinjeno, nije mu poznato.
Nijemce prozvao bivši ministar antikviteta
Postupak protiv Erdemanna i njegovog kolege Dominiquea Goerlitza pokrenut je nakon što ih je koncem 2013. godine za krađu kartuše faraona Khufua optužio bivši ministar antikviteta Zahi Hawass. Erdemann kaže da bi možda on najbolje znao o tome kako je došlo do oštećenja jer su se, prema njegovim saznanjima, dogodila za vrijeme njegovog mandata 2006. godine. Nešto konkretnije nije htio govoriti s obzirom da mu je u interesu da se ova stvar konačno zaključi i da se kao slobodan čovjek vrati kući obitelji u Njemačku.
Branitelj Jadran Franceschi pojasnio nam je pravnu pozadinu slučaja.
"Iz dopisa njemačkog Interpola proizlazi da je kazneni postupak u Njemačkoj završen. Radi se o istom kaznenom djelu zbog kojeg izručenje traži Egipat pa njihova tjeralica krši načelo "ne bis in idem". O svemu je obaviješteno i Županijsko državno odvjetništvo Split. Interpol Njemačke smatra da se time krši navedeno načelo, a i komisija Interpolovih dosjea je u tom smislu donijela sličan zaključak. Županijski sud u Splitu je početkom rujna zaključio da nije udovoljeno zakonskim pretpostavkama za izručenje Egiptu. Presuda u Egiptu je ukinuta, a Stefan Erdmann obratio se i HHO-u, imajući u vidu cjelokupnu situaciju i stanje u zatvorskim uvjetima u zemlji tražiteljici izručenja. Egipatske vlasti dostavile su dopis temeljem kojeg ukazuju da će odustati od izručenja ukoliko je doista u Njemačkoj donesena odluka o istoj stvari", kazao nam je odvjetnik Franceschi.