Njemačka želi pregovore o ulasku u EU s Albanijom i Makedonijom
NJEMAČKA je danas pozvala Francusku i Nizozemsku da dopuste da Europska unija započne pregovore o članstvu s Albanijom i Makedonijom kako bi se pridonijelo stabilizaciji zapadnog Balkana, nakon što se europski diplomati nisu uspjeli o tome dogovoriti.
Pariz i Den Haag usprotivili su se otvaranju pregovora s tim zemljama. Francuska smatra da EU treba reformirati svoje institucije prije nego primi nove članice.
No druge države članice predvođene Njemačkom zauzimaju se da šest zemalja zapadnog Balkana bude primljeno u EU kako bi se povećao utjecaj Unije u regiji s obzirom na sve nametljiviju Rusiju.
"Njemačka vlada spremna je podržati Albaniju i Bivšu Jugoslavensku Republiku Makedoniju na njihovu putu prema Europskoj uniji", rekao je njemački ministar za europske poslove Michael Roth po dolasku na sastanak s kolegama u Luxembourgu.
"Spremni smo dati zeleno svjetlo. Želio bih ohrabriti naše prijatelje u Nizozemskoj i Francuskoj da nam se pridruže", rekao je novinarima, ističući da je stabilnost od najveće važnosti za Balkan.
Veleposlanici nisu pripremili dokument o otvaranju pregovora
Veleposlanici država članica EU-a koji su pripremali sastanak sinoć nisu uspjeli pripremiti dokument o otvaranju pregovora s Albanijom i Makedonijom koji bi ministri EU-a mogli potpisati.
Nizozemski parlament odobrio je otvaranje pregovora s Makedonijom nakon što je postigla dogovor s Grčkom o promjeni imena u Republika Sjeverna Makedonija. No jedan europski diplomat rekao je da nizozemska vlada nije sklona to odobriti dok to ne učini i Francuska pa će konačnu odluku morati donijeti šefovi država ili vlada na summitu u Bruxellesu u četvrtak.
Slučaj Albanije je složeniji jer Pariz i Den Haag smatraju da nije dovoljno napredovala kada je riječ o reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.
Komisija smatra kako su zemlje napredovale
Europska komisija smatra da su obje zemlje puno napredovale u tim područjima.
Mnoge europske zemlje, uključujući Austriju koja će predsjedati EU-om od srpnja, žele poslati signal Albaniji, Makedoniji i drugim zapadnobalkanskim zemljama da im je put prema članstvu u Uniji još otvoren, posebno Makedoniji koja bi u srpnju trebala ući u NATO.
"Postignut je velik napredak. To samo potvrđuje naše stajalište da bi zapadni Balkan trebao imati jasnu perspektivu članstva", rekao je austrijski ministar za europske poslove Gernot Bluemel.