Kako je Iran ipak uspio probiti najmoćniju protuzračnu obranu na svijetu?
IRAN je jučer ispalio oko 180 balističkih projektila u masovnom zračnom napadu na Izrael, od kojih je većinu presrela izraelska protuzračna obrana. Međutim neki projektili su uspjeli probiti višeslojne sustave protuzračne obrane koja je postavljena za obranu židovske države.
Snimke koje kruže društvenim mrežama prikazuju svjetlosne tragove koji pogađaju tlo i štetu na tlu nastalu uslijed napada. To je potaknulo pitanja o tome je li Iran uspio nadmudriti jedan od najjačih sustava protuzračne obrane na svijetu - Iron Dome.
Iako analitičari upozoravaju da je prerano donositi zaključke, postoji nekoliko ključnih pokazatelja koje treba uzeti u obzir pri procjeni učinkovitosti sustava, piše The Telegraph.
Vrijeme napada
Kada je Iran posljednji put napao Izrael u travnju, napad je bio toliko unaprijed najavljen da je većina svijeta imala tjedan dana za pripremu.
Izrael i njegovi saveznici iz SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Europe imali su dovoljno vremena da se pripreme i rasporede borbene zrakoplove i ratne brodove kako bi neutralizirali iranski napad dronovima i projektilima. "Ovaj napad bio je relativno iznenađujući", rekao je Samuel Hickey iz Centra za kontrolu naoružanja.
Naprednije oružje
U prvom velikom napadu na Izrael Iran je koristio kombinaciju od oko 300 projektila i dronova. Iako je broj tada bio veći od 200 projektila ispaljenih kasno jučer, prvi napad se uglavnom sastojao od krstarećih projektila i dronova. "Korišteni su sporiji krstareći projektili i dronovi - samoubilački dronovi - koje je moguće ispaliti iz zrakoplova", objasnio je Hickey.
Balistički projektili ispaljeni sinoć mogu letjeti hipersoničnim brzinama većim od 5 macha, zbog čega ih je puno teže presresti borbenim zrakoplovima ili sustavima sa zemlje.
Protuzračna obrana je vrlo skupa
Procjenjuje se da je neutralizacija napada u travnju Izrael i njegove saveznike koštala oko 1.5 milijardi dolara. Izrael i saveznici također imaju problem s ograničenim brojem raketa-presretača.
Zapadni napori da pomognu Ukrajini u obrani od ruskih napada značajno su iscrpili resurse u tom području. Budući da se i Izrael i Ukrajina uvelike oslanjaju na SAD za opskrbu presretačima, nužno je pažljivo kalkulirati njihovu potrošnju.
"Još uvijek ne znamo koliko je projektila Izrael odlučio presresti. Ako je procjena da će neki od njih pasti na područja koja ne predstavljaju veliku opasnost za ljude ili infrastrukturu, naprosto će ih pustiti da prođu", rekao je Hickey.
"Čini se da je sinoć Iran lansirao manji broj naprednijih projektila. Izrael je vjerojatno svjestan da bi moglo doći do znatno većeg napada ako sukob eskalira", zaključio je Hickey.
Što je Iron Dome?
Za Izrael se smatra da ima najbolju protuzračnu obranu na svijetu, posebno razvijenu za obranu od svih vrsta raketa i projektila. Na samom vrhu je proturaketni sustav Arrow 3 (nedavno ga je kupila Njemačka), namijenjen obaranju balističkih projektila velikog dometa. Iza njega je sustav David's Sling za obaranje balističkih projektila srednjeg dometa, krstarećih projektila i velikih bespilotnih letjelica. Za obranu od raketa malog i vrlo malog dometa Izrael se oslanja na raketni sustav Iron Dome.
Iron Dome je razvijen u prvom desetljeću ovog stoljeća te je postao operativan 2011. godine.
Bitnica sustava Iron Dome sastoji se od radara za otkrivanje i praćenje ciljeva, zapovjednog mjesta i lansera. Radar je najsuvremeniji AESA tipa EL/M-2084 i proizvod je tvrtke ELTA Systems. Krajnji domet motrenja mu je 256 nautičkih milja (474 km) za ciljeve kao što su borbeni avioni. Unutar sustava Iron Dome radar se koristi za rano otkrivanje raketa, topničkih i minobacačkih granata, praćenje putanje njihovog leta i navođenje projektila na njih. Raketu promjera 122 milimetra otkriva na udaljenosti od oko 70 kilometara.
Podaci s radara prenose se u Battle Management & Weapon Control zapovjedno mjesto. Ono je prepuno vrlo moćnih kompjutera koji u realnom vremenu obrađuju radarsku sliku i procjenjuju putanju leta otkrivenih ciljeva. Ako proračuni pokažu da će raketa pasti na nenaseljeno područje, sustav ne djeluje. Odnosno, djeluje samo protiv prijetnji naseljima, vojnim položajima, zračnim lukama i drugim važnim objektima.
Battle Management & Weapon Control zapovjedno mjesto nadzire tri do četiri lansera u kojima se nalaze vođeni projektili presretači Tamir. Svaki lanser može primiti do 20 projektila, što znači da svaka bitnica ima od 60 do 80 projektila spremnih za lansiranje.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati