Kako će Trumpove carine utjecati na cijenu Nikeovih tenisica u SAD-u?

NIKE Air Jordan 1 kultne su tenisice velikog američkog brenda, kreirane prije četiri desetljeća za košarkašku legendu Michaela Jordana, piše BBC.
No iako Nike većinu svojih proizvoda prodaje u SAD-u, gotovo sve njegove tenisice proizvode se u Aziji, kontinentu koji je ozbiljno pogođen Trumpovim carinama. Dionice Nikea pale su 14% dan nakon objave carina, zbog straha od utjecaja koji bi carine mogle imati na opskrbni lanac tvrtke.
Buduća cijena Nikeovih tenisica ovisi o tome koliki će dio povećanja troškova Nike odluči prenijeti na kupce. Roba iz Vijetnama, Indonezije i Kine suočava se s nekim od najvećih američkih carina - između 32% i 54%.
Švicarska banka iznijela procjenu koliko će poskupiti roba iz Vijetnama
Ostaje nada da je Trump spreman pregovarati o nižim stopama. Jučer je izjavio da je imao "vrlo produktivan" razgovor s čelnikom Vijetnama, što je odmah rezultiralo oporavkom dionica Nikea. Ipak, većina analitičara smatra da će cijene Nikeovih tenisica morati porasti.
Švicarska banka UBS procjenjuje da će cijena robe koja dolazi iz Vijetnama, gdje Nike proizvodi polovicu svojih cipela, porasti od 10 do 12 posto.
"Naše je mišljenje da će, s obzirom na to koliko je opsežan popis carina, industrija shvatiti da postoji nekoliko načina za ublažavanje utjecaja u srednjem roku osim podizanjem cijena", rekao je analitičar UBS-a Jay Sole.
David Swartz, viši analitičar kapitala u Morningstaru, slaže se da je rast cijena vjerojatan, ali kaže da bi svako veće povećanje cijene smanjilo potražnju. "Ovo je vrlo konkurentna industrija. Pretpostavljam da bi Nikeu bilo teško podići cijene za više od 10-15%", napomenuo je.
55% Nikeovih prihoda odlazi na troškove proizvodnje
Mnogi drugi zapadni brendovi kao što su H&M, Adidas, Gap i Lululemon naći će se u istoj nevolji. Nike je lani imao oko 51 milijardu dolara prihoda. Na troškove proizvodnje, uključujući otpremu, dobit trećih strana i skladišne naknade, otišlo je oko 55% prihoda.
Dodatan dio prihoda odlazi na troškove drugih poslovnih operacija. Primjerice, treći prihoda odlazi na prodajne i administrativne troškove.
Rahul Cee, kreator web stranice za recenzije tenisica, smatra da postoje drugi načini na koje Nike može zadržati niske maloprodajne cijene. Cee, koji se školovao za dizajnera obuće te radio za Nike i Vans u Indiji, kaže da bi jedan od načina mogao biti smanjenje razine tehnologije u cipelama.
Druga bi opcija bila umjesto predstavljanja novog dizajna svake godine, mijenjati dizajn svake tri do četiri godine.
Simeon Siegel, generalni direktor BMO Capital Marketsa, uvjeren je da većina kompanija misli da postoji mogućnost ukidanja ili ublažavanja carina. "Ne vjerujem da mnogi ljudi vjeruju da su ti brojevi uklesani u kamenu", napomenuo je.
"Teoretski, Nike je toliko veliki brend da bi trebao moći dizati cijene, a da im to ne naruši prodaju", nastavio je. Međutim, i prije objave Trumpovih carina, Nike se suočio s padom prodaje. Nike se uvelike oslanja na potrošače u SAD-u. Nikeovi godišnji prihodi od prodaje na američkom tržištu iznose 21,5 milijardi dolara.
Trump želi da tvrtke proizvode u SAD-u
Sheng Lu, profesor studija mode i odjeće na Sveučilištu Delaware, predviđa da bi tvrtke mogle biti prisiljene prenijeti trošak carina na potrošače. "Vrlo je vjerojatno da će Nike podići cijene ako se tarifni rat nastavi. Ne postoji način da robne marke apsorbiraju 30% do 50% povećanja troškova nabave", objasnio je.
"Način na koji američki trgovinski partneri reagiraju protiv politike recipročnih carina također će imati veliki utjecaj", dodao je. Kina je već uzvratila vlastitim carinama od 34%.
Dio razloga iza Trumpove tarifne politike je to što on želi da više tvrtki proizvodi svoju robu u SAD-u. Međutim, Lu ne vidi da će Nike ili druge tvrtke uskoro značajno preoblikovati svoj opskrbni lanac "zbog složenosti proizvodnje obuće".
Matt Powers iz Powers Advisory Groupa smatra da bi zbog nedostatka američkih tekstilnih tvornica "vraćanje Nikeove proizvodnje u SAD bilo teško i skupo". "Ta tranzicija bi trajala godinama i zahtijevala bi značajna ulaganja", naglasio je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati