Prošao zakon kojim će se ukloniti spomenici koji veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku

VEĆINA zastupnika danas je podržala Zakon o grobljima kojim se predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. svibnja 1990., koji veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku, a tijekom rasprave zaiskrilo je između Domovinskog pokreta i SDSS-a, koji je napustio sabornicu.
Domovinski pokret izrazio je zadovoljstvo što je Zakon o grobljima na njihovu inicijativu upućen u saborsku proceduru kako bi se uklonili četnički spomenici na području Hrvatske, dok je SDSS-ov Milorad Pupovac rekao kako se stvara dojam da je po cijeloj Hrvatskoj "razasuto četničko groblje", što, kaže, nije istina.
Sukob SDSS-a i DP-a
Napomenuo je i da postoje ljudi kojima smetaju i znamenja koja su povezana s ustaškom ideologijom i idejom, a koja se također mogu naći na pojedinim grobljima, ali i izvan groblja na spomenicima, te im vrijeđaju vjerske i nacionalne osjećaje.
"Vodite računa da ne idete predaleko s povjerenstvima, sa županijama i s čišćenjem groblja. Bilo da je riječ o taksama ili simbolima", poručio je.
Na to mu je vukovarski branitelj srpske nacionalnosti Predrag Mišić (DP) poručio da otiđe na memorijalno groblje, gdje su sahranjeni hrvatski branitelji, i tamo nađe i jedan natpis na kojem piše bilo što uvredljivo.
"Na svakom spomeniku četniku piše da je poginuo braneći srpsku zemlju u Hrvatskoj. Razumijete vi to jako dobro, samo nećete da razumijete", rekao je.
Pupovac mu je odgovorio kako se SDSS zalagao za to da se ne produbljuju sukobi i da se ukloni ono što smeta. "Ono što će vama još smetati, nas je strah. Znam da vam mi smetamo ovdje, ali nas nije strah", rekao je, nakon čega su SDSS-ovci napustili sabornicu.
Stipo Mlinarić (DP) negirao je da će se "skidati" ploče na ćirilici na kojima piše ime i prezime pokojnika te datum rođenja i smrti, ali će se skinuti grobnica i mauzolej u Borovu Selu Vukašinu Šoškočaninu te drugi četnički spomenici na Banovini i drugdje.
"Gospodine Pupovac, takve ćemo skidati. Ima ih na stotine", poručio je pokazavši fotografije nekih takvih spomenika.
Negirao je i optužbe lijeve oporbe da je Domovinski pokret izdao svoje birače. "Vidite da nismo. Da je netko ovo htio, skinuo bi davnih dana", poručio je.
Izmjene uz vladajuće podržala i oporba, ali uz poruke upozorenja
Uklanjanje četničkih obilježja na spomenicima, uz vladajuće, podržali su i Most, nezavisni Josip Jurčević, kao i SDP.
No, Jasenka Auguštan-Pentek (SDP) smatra da način provedbe može stvoriti ozbiljne političke i pravne probleme. "Postoji stvarna opasnost da se uklanjanje spomenika pretvori u selektivno-politički obračun umjesto u usklađeno i pravno utemeljeno uređenje prostora", rekla je.
Osvrnula se i na upozorenja vjerskih zajednica, osobito bošnjačke i židovske, koje su ukazale na to da njihova vjerska pravila ne dopuštaju premještanje posmrtnih ostataka, osim u iznimnim situacijama.
I Miro Bulj (Most) upozorio je da bi se određene stvari o načinu upravljanja grobljima trebale dogovoriti s vjerskim zajednicama, navevši i da veliki dio grobalja nije u vlasništvu jedinica lokalne samouprave.
Podsjetio je da je on još 2017. tražio Zakon o grobljima, odnosno da natpisi na grobovima i grobnicama ne smiju veličati osobe koje su sudjelovale u agresiji na RH.
Potpredsjednik vlade i ministar Branko Bačić rekao je da se Zakonom o grobljima predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. svibnja 1990., koji veličaju srpsku agresiju na Republiku Hrvatsku, kako se ne bi otvorio put širem povijesnom revizionizmu i daljnjim podjelama u društvu.
Istaknuo je da se jedna od najvažnijih stvari koje se uređuje predloženim zakonom odnosi na to što se uklanjaju grobna mjesta i spomen-obilježja suprotna temeljnim odredbama i najvišim vrednotama propisanim Ustavom i ostalim pozitivnim propisima.
Bačić je naglasio i da se prijedlogom zakona prvi put uređuje status memorijalnih groblja za poginule hrvatske branitelje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati