Makroekonomist o bankarskoj krizi: Danas možete preko mobitela brže seliti depozite
PROPAST jedne od najvećih američkih banaka mnoge je podsjetio na početak financijske krize 2008. godine. Klupko se zakotrljalo iz Silicijske doline. Prošlog petka je banka Silicon Valley izgubila četvrtinu depozita, što je uvelike zabrinulo financijski svijet. Makroekonomist Goran Šaravanja iz HGK, financijska analitičarka Mihaela Grubišić Šeba i financijski analitičar Neven Vidaković komentirali su bankarsku krizu za radio HRT-a.
"Tehnologija je stvar koja je prouzročila tako nagli odljev depozita utoliko što danas možete preko mobitela i internetskog bankarstva puno brže seliti depozite. Pogotovo ako ste iz te informacijske branše. Čule su se glasine. Depozitori su reagirali. To se odvilo puno brže nego u ranijim vremenima i stigli smo tu gdje jesmo. Tako da su regulatori u SAD-u za vikend morali i jesu reagirali", rekao je Goran Šaravanja.
Utjecaj korone
Naglasio je kako je američki bankarski sektor puno drugačiji od onoga na što smo mi naviknuli. Puno je više banaka pa su i propadanja puno učestalija. Mnoge građane sve je ovo podsjetilo na početak krize 2008. godine. Zabrinuti su da bi se ova situacija mogla nastaviti.
"To se nekad dogodi na tržištu i to je jedan neopisiv splet okolnosti. Oni su bili specijalizirani za startupe i tehnologiju. Onda je došla korona i internetska tehnologija je postala dio svakodnevnog života. Tko je čuo za Zoom 2017.? Njihovi klijenti najednom su dobili ogromnu količinu novca koju su držali u toj banci. Banka je enormno narasla. Kad vam centralna banka krene povisivati kamatne stope, vi imate obrazac ponašanja.
To dizanje kamatnih stopa čini novac skupljim i čini ga manje dostupnim tehnološkim kompanijama i zato se i prepolovila cijena Amazona u jednom trenutku, a cijena Mete pala četiri puta. Oni taj novac koji su imali nisu mogli plasirati klijentima, nego su ga plasirali u državne obveznice i nisu dobro upravljali cjenovnim rizikom", pojasnio je financijski analitičar Neven Vidaković.
"Nema razloga za brigu"
Tvrdi kako u današnje vrijeme banka ne može jednostavno propasti. Postoji popis stvari koje se moraju raditi u određenim trenucima. Paradoksalno, u banci Silicon Valley su taj popis slijedili i vrlo transparentno i pošteno rekli da imaju gubitke i najavili da se moraju dokapitalizirati. Problem je što je tržište to interpretiralo kao veliki problem, došlo je do odljeva depozita i tada su regulatori ušli.
Ipak, smatra kako ova situacija nikako ne bi trebala biti razlog za brigu. "Nema nikakve 2008. Nema bankarske panike ni bankarske krize. Nema bankarskog kolapsa ni izvanrednih mjera. Osim ogromne manipulacije, ne događa se apsolutno ništa", kaže Vidaković.
Probleme je u posljednjih nekoliko dana zabilježila i banka Credit Suisse. "Credit Suisse je dovoljno jaka banka. To je jedna od najstarijih investicijskih banaka na ovom području. Ono što ona sad radi je da ide u strateško repozicioniranje, što znači da, ako niste podložni medijskoj hajci i medijskim bombastičnim naslovima, onda ćete vidjeti da Credit Suisse izlazi iz problema koje je imala zbog prevelike izloženosti", zaključila je financijska analitičarka Mihaela Grubišić Šeba.