Analitičar: Ispada da se nitko više ne boji Amerike

O NAPADU Izraela na Iran razgovaralo se u središnjem Dnevniku HTV-a. Novinar je razgovarao s dr. sc. Jankom Bekićem sa Sveučilišta obrane i sigurnosti "Dr. Franjo Tuđman". Ocijenio je izraelski napad na Iran, a naveo je i što je bio ključni cilj.
"Napad se pripremao mjesecima, možda čak i duže od toga. Izraelski komandosi, uglavnom Mosad, bili su već jako dugo prisutni u samom Iranu. Pripremali su taj napad iznutra i to nije prvi put da Izrael tako djeluje", rekao je Bekić. Dodao je da ovaj napad nije prvi put da se tako nešto događa.
"On je zapravo dio izraelske doktrine nazvane po premijeru Menahemu Beginu, koji je 1980. bio premijer i koji je rekao da Izrael neće dozvoliti niti jednoj neprijateljski nastrojenoj zemlji da razvije sposobnost nuklearnog napada jer se to vidi kao egzistencijalna ugroza za državu Izrael.
"Sigurno nisu očekivali ovako veliki napad"
Čak i prije toga, prije Begina, Izrael je već vršio atentate na bivše nacističke znanstvenike koji su u Egiptu u vrijeme Nasera radili na proizvodnji naprednih raketnih sustava za Egipat, naravno za sukob s Izraelom. Tako da je napad šokantan svojim opsegom, međutim, to je zapravo dio izraelske vojne doktrine", pojasnio je Bekić.
Na pitanje kakav će biti odgovor Irana na napad Izraela Bekić je rekao da je Iran očito podcijenio što Izrael može učiniti. "Sigurno su bili svjesni da bi, ako odbiju dogovor s američkim predsjednikom, moglo doći do nekakvog napada, ali mislim da nisu očekivali ovako veliki, ovako uspješan napad Izraela.
Ovaj prvi odgovor s dronovima bio je vrlo slab. I sad treba vidjeti hoće li se Iran na neki način oporaviti u danima koji dolaze i ozbiljno zaprijetiti Izraelu", smatra Bekić. Dodao je da Iran ovaj put možda čak odgovori i napadima ne striktno samo na vojna postrojenja, nego možda čak i na civilne ciljeve, kao što i njihov saveznik Rusija redovno radi u Ukrajini.
"Neuplitanje Hezbolaha može se percipirati kao velika pobjeda Izraela"
"Ili je Iran toliko oslabljen da će morati pregristi ponižavajući poraz. Također ne mogu više računati kao do nedavno na djelovanje svojih posrednika u regiji. Huti možda nešto i naprave, međutim Hezbolah se već ogradio i rekao da se neće uplitati", kazao je Bekić. Smatra da se neuplitanje Hezbolaha u sukob Izrael-Iran može percipirati kao velika pobjeda Izraela.
"To i jest bio cilj operacije u Južnom Libanonu, da se Hezbolah tako oslabi da ne može djelovati kao produžena ruka Irana u slučaju sukoba s Iranom", rekao je Bekić. Iran optužuje SAD da podupire izraelske napade, a Trump im uzvraća da što prije potpišu sporazum o nuklearnom programu. Bekić kaže da izbijanje sukoba između Irana i Izraela vidi kao poraz administracije predsjednika Donalda Trumpa.
"Nikada nije bilo toliko međudržavnih ratova kao u drugom mandatu predsjednika Trumpa. Osim Rusije i Ukrajine imali smo rat između Indije i Pakistana, dvije velike nuklearne sile. I sada više ne govorimo o onom klasičnom sukobu Izraela s Hamasom ili Hezbolahom, nego doista o međudržavnom ratu.
"Ispada da se više nitko ne boji Amerike"
Tako da ta njegova vizija o mirnijem svijetu gdje je on glavni akter i nekakva nova verzija Pax Americane ne uspijeva. Štoviše, reklo bi se da njegovo umijeće pregovaranja, o kojem je čak i knjigu napisao još prije svog političkog angažmana, pokazuje se promašenim. Naime, ispada da se više nitko ne boji Amerike", kazao je Bekić.
Navodi da ispada da se Ameriku ignorira kako u Moskvi i Teheranu, tako i u Jeruzalemu, pa čak i u Kijevu koji je pod napadom i koji je realno u vrlo slaboj i teškoj poziciji. "Postoje dvije vrste pregovarača. Konfliktni, kao Trump, i kooperativni. Međutim, ako ste konfliktni, tvrdi, agresivni pregovarač, vi morate imati batinu.
A Trump se batine odrekao u kampanji za drugi mandat kada je rekao da Amerika više neće voditi ratove. Nisu to čuli samo američki birači, to su čuli u Pjongjangu, u Teheranu, u Moskvi i rekli su 'u redu, Amerika pod Trumpom više ne želi ratovati, umorna je, slaba je. Dakle, mi možemo raditi zapravo što hoćemo'. Mislim da se Iran nije dao impresionirati.
"Ne vidim tko bi se još uključio na iranskoj strani"
Odbio je zahtjeve koje je tražio Trump u vezi s nuklearnim dogovorom. Isto tako ga je i saveznik Izrael izignorirao i radi zapravo na svoju ruku", uvjeren je Bekić. Bekić smatra da eskalacija sukoba na ostatak Bliskog istoka, možda i šire, nije izvjesna.
"Ne bih govorio o regionalnoj eskalaciji jer mislim da bi to trebalo značiti da se još više država u samoj regiji uključi ili na jednoj ili na drugoj strani. Trenutačno ne vidim tko bi se na izraelskoj strani u regiji uključio, ali ne vidim ni tko bi se na iranskoj strani uključio, osim ovih posrednika koji su sada znatno oslabljeni i žele se držati po strani", rekao je Bekić.
"Ne vidim ni spremnost Trumpove administracije da se uključi"
Dodao je da je prije Iran možda mogao računati na Siriju Bašara Al-Asada, no Asad je u egzilu u Moskvi, a Sirijom sada vlada nova skupina ljudi koja je u vrlo slaboj poziciji i Iran ne može računati niti na Siriju.
"Iran također ne može računati niti na Irak, a ni Saudijska Arabija uopće ne reagira. Ona je dopustila Izraelu da sruši puno dronova koji su letjeli iz Irana prema Izraelu u saudijskom zračnom prostoru. Nakon toga ni riječi iz Rijada. Isto tako ne vidim ni spremnost Trumpove administracije da se uključi. Tako da ne vidim tko bi se tu još, osim ova dva glavna aktera, mogao uključiti", rekao je Bekić.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati