Sindikati: Referendum o outsourcingu je na udaru izvršne i zakonodavne vlasti
Foto: Hina
PREDSTAVNICI Sindikata zaposlenih u hrvatskom školstvu Preporod i Carinskog sindikata Hrvatske u petak su ocijenili da je "referendum o outsourcingu na udaru izvršne i zakonodavne vlasti", jer će Sabor odlučivati o upućivanju referendumskog pitanja na Ustavni sud.
Predsjednik Preporoda Željko Stipić ustvrdio je da još nitko nije uspio animirati 612.000 ljudi oko jednog pitanja, pa je vjerovao da će referendum dosad biti raspisan, ali je od predaje potpisa prošlo već pet mjeseci.
Zakonodavna i izvršna vlast natjecale su se u sporosti, tvrdi Stipić, pa su sindikalci iz Sabora obaviješteni da uvrštavanje te teme u dnevni red mogu očekivati tek nakon 15. siječnja.
Ako Sabor donese odluku da referendumsko pitanje ide na Ustavni sud, proći će još vremena, pa se konačnoj odluci mogu nadati tek sredinom veljače.
Katastrofa
"Bila bi katastrofa ne samo za građane, nego i za pravosuđe i zdrav razum, da se donese bilo kakva drugačija odluka osim o raspisivanju referenduma na kojem se mora utvrditi volja građana", rekao je Stipić.
On smatra da se Vlada, koja je u međuvremenu odustala od outsourcinga (izdvajanja pomoćnih poslova) u javnom sektoru, ponaša kao da referenduma neće biti jer će tako odlučiti Ustavni sud.
Stipić je također ocijenio da će po novom Zakonu o referendumu, koji je poslan u proceduru, prikupljanje potpisa biti otežano, pa bi se moglo dogoditi da sindikalna inicijativa bude "jedan od zadnjih proplamsaja demokracije u zemlji".
Predsjednik Carinskog sindikata Hrvatske Rino Štorić ocijenio je da se outsourcing već provodi, jer u Carinskom uredu u Rijeci tri kata zgrade čiste zaposlenici Carine, a preostala tri kata vanjski suradnici.
Štorić kaže da se tako "stvara pomutnja", pa se boji da će se izdvajati i računovodstveni i drugi poslovi u državnim službama.