Milanović: Neću nikoga plašiti, ali gledajte Španjolsku ili Grčku, dugo su živjele preko granica svojih mogućnosti
Foto: Ranko Šuvar/Cropix
"KOLEKTIVNI ugovori morat će se mijenjati", jasno se iščitava iz poruka premijera Zorana Milanovića koji je gostovao na Zagrebačkoj školi za ekonomiju i menadžment.
"Ono što si možemo priuštiti je novo slaganje karata da vidimo što možemo platiti i sačuvati najveći mogući broj radnih mjesta. Kad budemo razgovarali o kolektivnim ugovorima, to ćemo morati imati pred očima. Neću nikoga ničim plašiti, ali gledajte Grčku, Portugal ili Španjolsku, gledajte društva koja su jako dugo živjela preko granica svojih mogućnosti", rekao je Milanović.
Nije se uplašio, ali je Vladi zamjerio sindikalist Krešimir Sever koji je slušao premijerov govor. "Nije normalno da sada ova Vlada kroz svoje Uprave i političke poruke snažno udara na slobodu kolektivnog pregovaranja i kolektivne ugovore. To nije normalno od jedne Vlade koja sebe želi reklamirati ili promicati kao demokratski osjetljivom", naglasio je Sever.
"Morat ćemo raditi više i pametnije da bi zadržali postojeći standard"
Premijer napominje kako su promjene nužne. "Da bi nešto nastalo, često nešto mora nestati. Dakle, ono što ne funkcionira to će morati u procesu prilagodbe ustupiti mjesto nečemu što funkcionira, to vrijedi i za javna poduzeća i način gospodarenja u javnim poduzećima, to vrijedi i za državnu upravu", pojasnio je Milanović te jasno dodao: "Morat ćemo raditi više i pametnije da bi zadržali postojeći standard, no valja nam napraviti i korak dalje kako bi kao zemlja sa srednjim dohotkom došli u društvo najbogatijih".
"Imamo potencijal biti uspješni i biti, ako hoćete bogati. Da bismo mogli financirati sve ono za što smatramo da nam pripada, ali to nije dovoljno. Dakle, mi to moramo stvarno zaraditi. Sve to moramo zaraditi, druge nam nema. I tek onda ćemo se na najbolji mogući način moći brinuti o onima o kojima se treba brinuti, koji to ne mogu sami", kaže premijer.
Ne može ni država sama. Može poticati, ali ne i otvarati tvornice, dao je primjer Milanović, koji vjeruje u regulativu tržišta i zdravu konkurenciju. Studentima zainteresiranima za niz tema od standarda i gospodarstva, do političke uloge Hrvatske u regiji i Uniji, kao uzor navodio je nordijske zemlje. Ključne su institucije, naglasio je Milanović. "Moramo naprosto prihvatiti činjenicu da nas ima 4 i pol milijuna, niti toliko te u okviru toga, graditi svoju uspješnu priču. Bez visokog školstva te kvalitetnih i ekonomskih škola to neće ići. Ali prije svega, bez otvorenih institucija, političkog pluralizma, što veće participacije što većeg broja ljudi te odsustva eliminacije monopola u svim segmentima", zaključio je premijer.