Nova pravila roditeljstva: Više štednje, manje otpada

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
ŽIVOT je općenito skup, ali roditeljstvo je priča za sebe. Prema podacima BabyCentera, koje prenosi Pop Sugar, trošak prve godine odgoja djeteta iznosi oko 20.384 američkih dolara, iako se taj iznos razlikuje ovisno o državi, a djeca s vremenom postaju sve skuplja. Neki skuplji proizvodi, poput dječjih kolica i krevetića, dodatno povećavaju osnovne troškove.
Nažalost, cijene i dalje rastu zbog problema u opskrbnim lancima, povećane potražnje, nedostatka radne snage i inflacije. Pa kako roditelji uopće uspijevaju pratiti te visoke troškove? Nije lako u svijetu prekomjerne potrošnje, no u posljednje vrijeme, rabljena oprema za bebe i djecu doživljava svojevrsni rebranding.
Dječja soba puna rabljenih stvari
Prvo, Babylist je predstavio novu opciju “secondhand fund”, fond za kupnju rabljene opreme kojem prijatelji i obitelj mogu donirati novac koji roditelji zatim troše kod prodavača rabljene robe po vlastitom izboru. Osim toga, kupovina u second hand dućanima i grupama danas se smatra nečim čime se ponosimo, a brojni roditelji influenceri poput Natalie Joy i Kerry Daehn redovito dijele svoje second hand ulove za djecu i obitelj.
Također, živimo u doba velikog procvata buy nothing grupa na Facebooku, lokalnih online foruma gdje članovi međusobno poklanjaju i preuzimaju predmete besplatno ili po vrlo povoljnim cijenama. Vjerni članovi stalno prate objave u potrazi za neželjenim, ali korisnim predmetima svojih susjeda. Te grupe pomažu ukloniti stigmu oko rabljene robe.
"Cijelu sam dječju sobu opremila isključivo rabljenim stvarima iz buy nothing grupa i Facebook Marketplacea", rekla je buduća mama Andra dodajući kako stvari za bebe traju jako kratko: "Prerastu bodije, kolijevke i autosjedalice u trenu".
"Kupila sam potpuno novi Babyletto krevetić za 250 dolara jer je osoba od koje sam ga kupila spavala s bebom, tako da krevetić doslovno nikad nije koristila", kaže Andra.
Pokloni, knjige, igračke...
Chris, otac dvoje djece, uspio je pronaći bicikl za kćer potpuno besplatno putem buy nothing grupe: "Za moju kćer, bicikl je bio nov, nije važno što ima malo tragova korištenja".
Osim skupe opreme, mnogi roditelji preferiraju rabljenu odjeću, igračke, knjige i poklone. Chris, primjerice, nastoji kupovati što manje novih stvari: "Mislim da smo kao obitelj uštedjeli barem 10.000 dolara kupujući rabljeno".
On i supruga redovito posjećuju lokalne buvljake gdje su besplatno ili za par dolara pronašli božićne i rođendanske poklone, kutije knjiga, plišance, prostirke za igru i odjeću.
Djeca ionako prerastu odjeću prije nego što je stignete oprati. Laura, majka dvojice dječaka, kaže da je većina odjeće koju je pronašla u second hand grupama praktički nova, a neke stvari još imaju etikete: "Dobila sam cijele vreće dječje odjeće, često sortirane po veličini".
Rabljeno je održivo
Osim financijske koristi, rabljeni predmeti su i puno održiviji. Lauren ističe da je glavni razlog njezine ljubavi prema second hand stvarima upravo želja za smanjenjem otpada.
"Ima viška stvari u svijetu, zato sam još prije djece počela birati vintage i second hand artikle", kaže. “Moda i trendovi su često veliki trošak, a najčešće uopće nije potrebno kupovati novo ako možeš pronaći dobro očuvano rabljeno".
Andra se slaže: "Uče nas da nam stalno treba nešto novo kako bismo pratili trendove, ali to samo dovodi do gomilanja i nereda".
"Ne mogu zamisliti život bez toga"
Za mnoge roditelje, postoji i poseban osjećaj zadovoljstva kad pronađu skuplji predmet besplatno ili jako povoljno, ali Lauren ističe da postoji i određeni privilegij kupovine rabljene robe. Nije zanemarivo imati vrijeme, mogućnosti i pristup toj vrsti potrošnje, no njezin je cilj proslijediti sve što je pronašla drugoj obitelji koja će to jednako dobro iskoristiti.
Roditelji koji biraju second hand samo žele smanjiti otpad, zaštititi okoliš i barem malo olakšati financijski pritisak života s djecom.
"U mojoj se obitelji nije išlo po trgovinama rabljene robe, ali sada ne mogu zamisliti život bez toga", kaže Chris.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati