"Bol će početi gotovo odmah", poručio je njemački ministar financija Joerg Kukies u razgovoru za Sky News komentirajući učinke koje će nove američke carine imati na Europu i globalno gospodarstvo. Njemačka, najveća europska ekonomija, posebno je ranjiva jer je SAD njezin glavni trgovinski partner, a upravo su njeni ključni sektori pogođeni.
Trumpova administracija uvela je carine od 25% na uvoz čelika, aluminija i automobila iz Njemačke, a sada i dodatnu recipročnu carinu od 20%. Prema jednoj prethodnoj procjeni, Njemačka bi zbog toga mogla izgubiti do 15% svog izvoza na američko tržište, što bi bio snažan udarac gospodarstvu koje se tek počelo oporavljati nakon dvije godine recesije.
Kukies, poznat kao suzdržan i analitičan, kaže kako su ove carine štetne za obje strane: "Mogle bi izazvati negativan rast, nezaposlenost i inflaciju, kako u SAD-u tako i ostatku svijeta."
"Ne postoji zemlja na svijetu gdje bi trgovinski sukob mogao imati ozbiljnije posljedice. A koliko ozbiljne će biti, ovisit će i o našoj reakciji", rekao je Kukies. Iako se, poput većine europskih dužnosnika, zalaže za pregovore, poručuje da će EU uzvratiti mjerama ako pregovora ne bude: "Ako ne bude dogovora, EU će reagirati odmjerenim sankcijama."
U sljedećim danima sastaju se veleposlanici i ministri trgovine članica EU kako bi dogovorili moguće protumjere. Istovremeno, u Njemačkoj se ponovno spominje ideja trgovinskog sporazuma EU i SAD-a, kojim bi se ukinule carine i izjednačili uvjeti tržišta.
No Kukies upozorava da je Trump nepredvidiv pregovarač, zbog čega poziva Uniju da ubrza sklapanje trgovinskih ugovora s državama poput Indije i zemalja jugoistočne Azije: "Moramo to jako ubrzati i stvoriti nove prilike za naše tvrtke ako pristup američkom tržištu postane teži."
Iako SAD ostaje ekonomski div kojeg Europa ne može potpuno zaobići, Kukies i drugi europski dužnosnici otvoreno priznaju da Trumpovi potezi dovode u pitanje savezničke odnose. Kao i u obrambenoj politici, Europa sada želi stvoriti sigurnosnu mrežu novih trgovinskih veza izvan SAD-a.
"Situacija je vrlo ozbiljna", zaključuje Kukies, ali naglašava da EU i dalje ima opcije – samo ih mora mudro odabrati kako bi zaštitila svojih 450 milijuna građana.