Oporba ismijava vlast u Izraelu. Ukinuli carine SAD-u, Trump im ih svejedno uveo

Foto: EPA

Američki predsjednik Donald Trump jučer je predstavio niz novih carina koje pogađaju zemlje diljem svijeta, uključujući i ključne američke trgovinske partnere. Ovaj potez, koji prijeti izazivanjem razornog trgovinskog rata, uključuje carinu od 17% i na izraelske proizvode uvezene u SAD.

Izrael je pogođen ovom odlukom unatoč pokušajima da spriječi uvođenje carina. Naime, kako piše Times of Israel, izraelski ministar financija Bezalel Smotrich dan ranije potpisao je direktivu kojom su ukinute sve preostale carine na američke proizvode. Smotrich je sazvao hitan sastanak s visokim dužnosnicima kako bi razmotrio posljedice ove odluke, izvijestio je izraelski javni servis Kan.

Udruga proizvođača Izraela izrazila je zabrinutost zbog novih carina i najavila suradnju s ministarstvima financija i gospodarstva kako bi se pokušao preokrenuti ovaj razvoj događaja. Predsjednik udruge Ron Tomer upozorio je da će ove mjere negativno utjecati na radna mjesta u Izraelu, smanjiti aktivnosti na američkom tržištu i oslabiti stabilnost izraelskog gospodarstva.

Amerikanci tvrde da Izrael naplaćuje 33% carina na američki uvoz

Govoreći u Vrtu ruža Bijele kuće, Trump je najavio ove mjere tijekom govora koji je nazvao "Danom oslobođenja". "Desetljećima su našu zemlju pljačkale i iskorištavale nacije blizu i daleko, prijatelji i neprijatelji," rekao je Trump. Predstavio je grafikon sa 60 zemalja koje su ciljane ovim carinama, uključujući Izrael, za koji tvrdi da naplaćuje 33% carina na američki uvoz.

Odluka o carinama mogla bi povećati cijene potrošačkih proizvoda poput košer hrane i Judaice proizvedenih u Izraelu, tvrdi Times of Israel. Osim toga, Izrael je značajan izvoznik tehnologije, dragog kamenja i medicinskih proizvoda, s ukupnim izvozom u SAD vrijednim više od 22 milijarde dolara (19.95 milijardi eura) u 2024. godini.

Trump je branio ove mjere tvrdeći da su potrebne za povrat novca i poštovanja koje su druge zemlje navodno oduzele SAD-u. Kritičari, uključujući većinu ekonomista, upozoravaju da će ove mjere izazvati kaos u globalnoj ekonomiji i povećati cijene za američke potrošače.

"Izrael krade mnogo intelektualnog vlasništva"

Jedan dužnosnik Trumpove administracije izjavio je kako "Izrael krade mnogo intelektualnog vlasništva, primjerice od farmaceutskih proizvođača u SAD-u."

Ron Tomer upozorio je da će ove mjere oslabiti sposobnost izraelskih tvrtki da konkuriraju na američkom tržištu te odvratiti strane investicije. Također je izrazio sumnju u Trumpovu tvrdnju o 33% carine na američke proizvode te zatražio dodatna pojašnjenja.

Izraelska oporba također je kritizirala Smotricha zbog ukidanja američkih carina dan prije nego što su uvedene recipročne carine. Član Knesseta Vladimir Beliak iz stranke Yesh Atid nazvao je potez "genijalnim", dodajući kako su izraelske vlasti "dobile šamar u lice od SAD-a" ovom odlukom.

Odluka o ukidanju izraelskih carina bila je koordinirana s premijerom Benjaminom Netanyahuom i ministrom gospodarstva Nirom Barkatom te čeka konačno odobrenje Odbora za financije Knesseta. Nije jasno hoće li Trump prilagoditi carine na izraelske proizvode kao odgovor na ovu odluku.

O ukidanju izraelskih carina na društvenoj mreži X oglasio se upravo Netanyahu, a u odgovor na objavu javio se Elon Musk, koji je stavio američku i izraelsku zastavu jednu pokraj druge. Ipak, do carina je došlo.

Više izvoze nego što uvoze

Prošle godine izraelski izvoz u SAD iznosio je 52 milijarde šekela (12.7 milijardi eura), dok su američki proizvodi vrijedni 32 milijarde šekela (7.8 milijardi eura) uvezeni u Izrael. Međutim, značajan dio tog izvoza odnosi se na usluge, a još nije poznato kako će nove carine utjecati na trgovinu između dviju zemalja.

Trumpove najteže carine usmjerene su prema zemljama koje "loše postupaju prema SAD-u", uključujući Kinu (34%), Europsku uniju (20%) i Japan (24%). Za ostale zemlje uvedena je osnovna carina od 10%, uključujući Veliku Britaniju.

Trumpov govor popraćen je ovacijama članova kabineta i radnika iz industrija poput čelika, nafte i plina. "Ovo će učiniti Ameriku ponovno bogatom", izjavio je Trump dodajući da će "Dan oslobođenja" biti zapamćen kao trenutak kada se ponovno rodila američka industrija.

Američki ministar financija Scott Bessent upozorio je druge zemlje da ne uzvraćaju mjerama jer bi to moglo dovesti do eskalacije trgovinskog rata. "Moj savjet svakoj zemlji trenutačno glasi: nemojte uzvraćati", rekao je Bessent za Fox News.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.