Zastupnik ruske Državne dume i umirovljeni general-pukovnik Andrej Guruljov zauzeo se za uvođenje poreza na dostojanstvenu starost za građane bez djece.
Kako piše ruski medij Tsargrad, Guruljov je izjavio da je razgovarao s bivšim guvernerom Zabajkalskog kraja Ravilom Geniatulinom o mogućnosti ponovnog uvođenja poreza za Ruse koji nemaju djecu. Tijekom razgovora, bivši čelnik Zabajkalskog kraja postavio je pitanje tko bi trebao brinuti o građaninu bez djece u starosti.
Parlamentarac je odgovorio da se mnogi ljudi, kada se nađu u slabom stanju, oslanjaju na pomoć države.
"Jer nikome niste potrebni, nikoga niste ostavili iza sebe. Zašto bi država trebala ispunjavati te obveze? Onda, dragi moji, platite porez za dostojanstvenu starost ako ne želite imati djecu", tvrdi Guruljov.
Prema njegovim riječima, Rusiji je potreban skup mjera za povećanje nataliteta. Istaknuo je i važnost osnovnih medicinskih uvjeta za rodilje.
Podsjetimo, u Sovjetskom Savezu, čija je Rusija bila najveća republika, postojao je tzv. "porez na odrasle bez djece" (porez na bezdjetnost) koji su morali plaćati odrasli građani bez djece.
Ovaj porez uveden je 1941. godine, u vrijeme kada je ta država, nakon velikih gubitaka stanovništva u Drugom svjetskom ratu, nastojala potaknuti rast nataliteta i obnovu društva. Porez nisu plaćali samo stariji građani, već svi muškarci od 25 do 50 godina i žene od 20 do 45 godina koji nisu imali djecu. Iznosio je 6 posto od plaće, što je tada bio značajan iznos za prosječnog radnika.
Postojale su određene iznimke, pa su od plaćanja bili oslobođeni oni koji iz medicinskih razloga nisu mogli imati djecu, studenti, osobe s vrlo niskim primanjima te ratni heroji i roditelji koji su izgubili djecu u ratu. Prikupljena sredstva koristila su se, između ostalog, za pomoć siročadi i podršku državnim socijalnim programima.
Porez na odrasle bez djece bio je na snazi sve do raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, a službeno je ukinut 1992. godine.