Dron od šperploče iz Bjelorusije pao u Litvi, vladajući odmah premješteni u skloništa

Foto: Ministarstvo obrane Litve

Bespilotna letjelica napravljena od šperploče i stiropora iz Bjelorusije ušla je u zračni prostor članice NATO saveza Litve, gdje se srušila i podigla uzbunu prije nego što su vlasti utvrdile da nije opasna, rekli su danas litavski dužnosnici.

Premijer Gintautas Paluckas i predsjednik parlamenta Saulius Skvernelis nakratko su premješteni u skloništa nakon što je predmet ušao u litavski zračni prostor, prema njihovim glasnogovornicima.

Mlazni zrakoplovi NATO-ove misije za zračni nadzor nad Baltikom poslani su prema tom području, no opozvani su nakon što se objekt srušio na tlo na udaljenosti od otprilike jednog kilometra od granice, kazao je glasnogovornik vojske Gintautas Ciunis na tiskovnoj konferenciji.

"Još ne znamo koja je bila njegova svrha"

"Objekt sada ne predstavlja opasnost, no još ne znamo koja je bila njegova svrha", rekao je.

Nastavljaju se istrage kako bi se utvrdilo čemu je služio i odakle je točno došao. Litavski ministar obrane za javnu televiziju LRT kazao je da je riječ o bespilotnoj letjelici "Gerbera".

Fotografije i videosnimka koju je objavila vojska prikazuju krilat objekt nalik manjem zrakoplovu kako leži na travi. Trup mu je na dvama mjestima bio razrezan, gdje se može vidjeti drvena unutrašnjost sa žicama.

Granična policija je u priopćenju poslanom e-mailom rekla da je, prema preliminarnoj procjeni, napravljen od šperploče i stiropora te da nema naznaka da je nešto nosio.

U rujnu prošle godine bespilotna letjelica ruske vojske, koja je prevozila eksplozive vjerojatno namijenjene uporabi u Ukrajini, srušila se u Latviji oko 90 kilometara od granice s Bjelorusijom.

Dron koji predstavlja ozbiljan i skup izazov za ukrajinsku obranu

Gerbera UAV je ruska bespilotna letjelica koji se od ljeta 2024. koristi u ratu protiv Ukrajine.

Ovaj dron je izuzetno jeftin i jednostavan, izrađen od materijala poput polistirena i iverice, što ga čini desetak puta jeftinijim od poznatog iranskog Shaheda-136, na čiji je oblik i namjenu djelomično modeliran. Gerbera se koristi u više uloga: kao mamac za iscrpljivanje ukrajinske protuzračne obrane, kao izviđački dron te u nekim verzijama kao kamikaza s manjom količinom eksploziva.

Zahvaljujući niskoj cijeni i jednostavnoj konstrukciji, Rusija može lansirati velik broj ovih dronova u napadima, čime prisiljava Ukrajinu da troši skupu protuzračno streljivo i otkriva raspored svojih obrambenih sustava.

Gerbera koristi komercijalno dostupnu elektroniku i komponente, uključujući i dijelove zapadnih i kineskih proizvođača, a neki primjerci mogu se povezivati na ukrajinsku 4G mrežu radi prijenosa slike i podataka u stvarnom vremenu.

Tehničke karakteristike uključuju maksimalnu masu pri polijetanju od 18 kg, raspon krila od oko 1.8 metara, maksimalnu brzinu do 160 km/h i domet do 600 kilometara, uz mogućnost letenja do 3000 metara visine. Gerbera se lansira pomoću elastične ili pneumatske katapulte, a koristi kineski motor DLE60 i kameru s troosnim stabilizatorom.

Ova bespilotna letjelica predstavlja ozbiljan i skup izazov za ukrajinsku obranu jer omogućuje Rusiji masovno izvođenje napada s minimalnim troškovima, a istovremeno prikuplja dragocjene podatke o ukrajinskim protuzračnim sustavima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.