Izrael je zaključio da je dio iranskih podzemnih zaliha obogaćenog uranija preživio američke i izraelske napade prošlog mjeseca i da bi mogao biti dostupan iranskim nuklearnim inženjerima, prema riječima visokog izraelskog dužnosnika.
Po pisanju New York Timesa (NYT), taj dužnosnik također je izjavio da je Izrael krajem prošle godine počeo poduzimati korake prema vojnoj akciji protiv Irana, nakon što su, prema njegovim riječima, uočili utrku za izgradnju nuklearne bombe u sklopu tajnog iranskog projekta. Dužnosnik je razgovarao s NYT-om pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljivosti informacija.
Prema istom izvoru, izraelska obavještajna služba otkrila je aktivnosti vezane uz nuklearno oružje ubrzo nakon što je izraelsko ratno zrakoplovstvo ubilo Hasana Nasralaha, dugogodišnjeg vođu Hezbolaha, kojeg podržava Iran u Libanonu.
To je potaknulo izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da se pripremi za napad, s američkom pomoći ili bez nje.
Tijekom dana koji su okruživali izraelski napad na Iran sredinom lipnja i kasnije odluke predsjednika Trumpa da se pridruži akciji, američki obavještajci tvrdili su da nisu vidjeli dokaze da Iran pokušava pretvoriti svoje zalihe obogaćenog uranija u oružje.
>> Šefica američkih špijuna: Iran ne gradi atomsko oružje. Trump: Briga me što je rekla
Sjedinjene Američke Države tada su napale dva najvažnija iranska postrojenja za obogaćivanje uranija bombama težine 13.600 kilograma i ispalile niz Tomahawk projektila s podmornica na treće postrojenje, gdje se gorivo moglo pretvoriti u materijal za oružje.
>> Što se zna o tri iranska nuklearna kompleksa koje je napao Trump
Izraelski dužnosnik izjavio je da su svi dokazi o tajnom programu u potpunosti podijeljeni s Amerikom, iako nije iznosio detalje.
U siječanjskim intervjuima, američki dužnosnici tvrdili su da ne vjeruju da Iran žuri s izradom oružja, iako su opisali početne napore za istraživanje "bržih, jednostavnijih" načina izrade bombe. Direktorica američke nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard izjavila je pred Kongresom u ožujku da nema dokaza da su Iranci odlučili izraditi oružje, što su obavještajci ponovili i u lipnju.
Na brifingu za novinare jučer navečer, visoki izraelski dužnosnik nije izrazio zabrinutost zbog procjene da je dio zaliha uranija obogaćenog na 60 posto, pohranjenog u spremnicima, preživio napad. On i drugi Izraelci s pristupom obavještajnim podacima smatraju da bi svaki pokušaj Irana da ga povrati gotovo sigurno bio otkriven - te bi bilo vremena za novi napad na postrojenja.
Trump i dalje tvrdi da je iranski program "uništen" i da iranski čelnici više nisu zainteresirani za nuklearno oružje nakon američkih zračnih napada. Ministar obrane Pete Hegseth izjavio je da su bombe ostavile gorivo i opremu na najzaštićenijem mjestu, Fordou, "zakopane pod planinom, devastirane i uništene".
Američki napad na Isfahan zatvorio je mnoge ulaze i, čini se, uništio laboratorije koji obogaćeni uranij pretvaraju u oblik pogodan za izradu oružja, odnosno u metal koji se može oblikovati u bojevu glavu za projektil.
Na samitu NATO saveza u Haagu prije dva tjedna, Trump je izjavio da su američki napadi "unazadili sposobnost Irana da razvije nuklearno oružje za mnogo godina unaprijed" te je nagovijestio spremnost na novi napad ako bude potrebno. "Ovo postignuće može trajati neograničeno ako Iran ne dođe do nuklearnog materijala, a neće", rekao je novinarima.
Nakon toga, Iran je protjerao inspektore IAEA-e koji su bili u Teheranu tijekom izraelskih i američkih napada te isključio neke od preostalih kamera i uređaja za nadzor agencije, čime je Zapad ostao bez najboljeg uvida u iranske aktivnosti. Posljedica je da je agencija, tijelo Ujedinjenih naroda, praktički ostala slijepa.
"Država tone u mrak", rekao je Ray Takeyh, stručnjak za Iran iz Vijeća za vanjske odnose, koji već 25 godina prati taj program.
"Mislim da idemo prema fazi u kojoj će iranski napori biti raspršeni po zemlji u velik broj malih radionica. Iranci su naučili da se čak i ono što sakrijete u planinu može bombardirati."
>> Iran zabranio ulazak u zemlju šefu Međunarodne agencije za atomsku energiju
Kako piše NYT, ako je Takeyh u pravu - a njegovu su prognozu posljednjih tjedana ponovili i američki, britanski i europski obavještajci - Izrael i SAD mogli bi ulaziti u novu eru igre skrivača.
Iran vjerojatno neće pokušati obnoviti nuklearna postrojenja u Fordou ili Natanzu, navodi američki medij. Čak je i Fordo, izgrađen duboko u planini, bio ranjiviji nego što su iranski projektanti vjerovali.
Jedna od ključnih slabosti bila je postojanje ventilacijskih okana duboko u postrojenju; američki napad uključivao je bombe koje su ubačene u ta okna, što im je omogućilo da dođu bliže kontrolnim sobama i dvoranama za obogaćivanje nego da su morale probijati stijenu.
Za Irance je ključno doći do goriva koje je već obogaćeno na 60 posto čistoće - što je blizu 90 posto koliko se obično koristi za nuklearno oružje. Većina napora za dobivanje visoko obogaćenog uranija odvija se u početnim fazama.
No svaki pokušaj da se gorivo izvuče iz ruševina Isfahana teško će se sakriti od satelitskog nadzora. Izraelski dužnosnik vjeruje da se dodatne zalihe još nalaze u Fordou i Natanzu, dvama glavnim postrojenjima za obogaćivanje. Oba su pogođena razornim bombama, a Izrael procjenjuje da bi povrat tih zaliha bio pretežak zadatak, zaključno piše NYT.