Ovo je bio najsmrtonosniji zračni napad ikad, gori od atomskih bombi

Foto: Wikipedia

Savezničko bombardiranje Tokija tijekom 1945. godine predstavlja jedan od najrazornijih napada u povijesti Drugog svjetskog rata. Američke zračne snage, pod zapovjedništvom generala Curtisa LeMaya, izvele su niz strateških napada na japanski glavni grad s kulminacijom u Operaciji Meetinghouse 9. i 10. ožujka 1945.

Ovi napadi, izvedeni zapaljivim bombama, imali su katastrofalne posljedice za civile i infrastrukturu grada te su često uspoređivani s kasnijim atomskim bombardiranjima Hirošime i Nagasakija. Ovaj članak istražuje kako su ti napadi izgledali, njihov povijesni kontekst i posljedice te usporedbu s atomskim bombama.

Kako je izgledalo bombardiranje i koliko je trajalo?

Bombardiranje Tokija započelo je u manjem obimu još 1942. godine s Doolittleovim napadom, ali pravi razmjeri razaranja počeli su 1944. i dosegnuli vrhunac 1945. Ključni napad, Operacija Meetinghouse, dogodio se u noći s 9. na 10. ožujka 1945.

Tijekom tog napada 279 bombardera B-29 Superfortress izbacilo je oko 1665 tona zapaljivih bombi, uglavnom napalma, na gusto naseljena područja Tokija. Napad je trajao otprilike dva i pol sata, od 1:30 do 3:30 ujutro po lokalnom vremenu, ali požari koje je izazvao gorjeli su danima.

B-29 baca konvencionalne bombe iznad Japana. Bombe raznosi vjetar, što je bila česta pojava koja je otežavala precizno bombardiranje.

Zbog vjetrovitog vremena i drvene arhitekture japanskih kuća, požari su se brzo širili stvarajući vatrenu oluju koja je uništila 41 kvadratni kilometar grada. Temperature su dosezale i do 1800°C, a kisik je nestajao iz zraka uzrokujući gušenje i spaljivanje tisuća ljudi.

Preživjeli su opisivali prizore kao "pakao na Zemlji", s ulicama punim spaljenih tijela i vatrama koje su usisavale predmete i ljude u svoje vrtloge. Bombardiranje se nastavilo i u narednim mjesecima, daljnjim napadima u travnju i svibnju, sve do japanske kapitulacije 15. kolovoza 1945.

Povijesni kontekst

Bombardiranje Tokija dogodilo se u završnoj fazi Drugog svjetskog rata na Pacifičkom bojištu. Nakon napada na Pearl Harbor 1941. Sjedinjene Američke Države krenule su u ofenzivu protiv Japana, postupno osvajajući otočne baze poput Marijanskih otoka, odakle su bombarderi B-29 mogli dosegnuti japanske gradove. Do 1945. Japan je bio u defenzivi, ali njegovo vodstvo odbijalo je kapitulaciju unatoč ogromnim gubicima.

General Curtis LeMay, zapovjednik XXI. bombarderskog zapovjedništva, promijenio je strategiju s visinskih napada eksplozivnim bombama na niske noćne napade zapaljivim bombama, smatrajući ih učinkovitijima protiv japanskih gradova s drvenim strukturama.

Cilj je bio slomiti japanski ratni stroj i moral naroda prisiljavajući ih na predaju prije planirane invazije (Operacija Downfall). Tokio, kao industrijsko i političko središte, bio je logična meta iako su napadi ciljali i civilna područja kako bi maksimizirali razaranje.

Posljedice bombardiranja

Posljedice Operacije Meetinghouse bile su katastrofalne. Procjene broja žrtava variraju: Američko istraživanje strateškog bombardiranja navodi oko 88.000 mrtvih i 41.000 ranjenih, dok japanski izvori i povjesničari poput Elise K. Tipton procjenjuju između 75.000 i 200.000 poginulih. Preko milijun ljudi ostalo je bez domova, a 267.171 zgrada uništena je. Istočni dijelovi grada, gdje je gustoća stanovništva dosezala i do 135.000 po kvadratnom kilometru, pretvoreni su u pepeo.

Izviđačka fotografija Tokija koju je snimio USAAF 10. ožujka 1945. Dio područja uništenog tijekom napada vidljiv je na dnu slike.

Bombardiranje je prepolovilo tokijsku industrijsku proizvodnju otežavajući opskrbu japanske vojske. Psihološki udar bio je ogroman – car Hirohito osobno je obišao razorena područja u ožujku 1945., što je označilo početak njegovog uključivanja u mirovne pregovore. Ipak, japanski vojni vrh nastavio je odbijati predaju sve do kolovoza, što je dovelo do daljnjih napada, uključujući napade atomskom bombom.

Usporedba s atomskim bombama na Hirošimu i Nagasaki

Atomska bombardiranja Hirošime (6. kolovoza 1945.) i Nagasakija (9. kolovoza 1945.) često se smatra najrazornijim događajima rata, no napad na Tokio od 9.–10. ožujka 1945. nadmašio ih je po broju žrtava u jednom danu. Bomba "Little Boy" u Hirošimi trenutačno je ubila od 70.000–80.000 ljudi, s dodatnih 60.000 koji su umrli od posljedica zračenja do kraja godine.

U Nagasakiju je bomba "Fat Man" uzrokovala od 35.000–40.000 trenutačnih smrti, s daljnjim žrtvama od radijacije. Ukupno, atomske bombe odnijele su od 129.000–226.000 života.

Za razliku od atomskih bombi, koje su uništile gradove jednim eksplozivnim udarom i ostavile dugoročne posljedice zračenja, u napadu na Tokio korištene su zapaljive bombe koje su izazvale masovne požare.

Dok je Tokio izgubio više života u jednoj noći, atomske bombe imale su veći simbolički i strateški učinak uvjerivši cara Hirohita i dio vlade da je daljnji otpor uzaludan, posebice nakon sovjetske objave rata 8. kolovoza. Hirošima i Nagasaki ostali su upamćeni zbog jedinstvene upotrebe nuklearnog oružja, dok je Tokio, unatoč većem trenutačnom broju žrtava, manje prisutan u kolektivnoj svijesti.

Savezničko bombardiranje Tokija 1945., posebice Operacija Meetinghouse, ostaje najsmrtonosniji zračni napad u povijesti s razaranjem koje je nadmašilo čak i atomske bombe po broju žrtava u jednom danu. Povijesni kontekst pokazuje očajnički pokušaj Saveznika da slome japanski otpor, dok su posljedice otkrile ranjivost civilnog stanovništva u modernom ratovanju.

U usporedbi s Hirošimom i Nagasakijem, Tokio je patio od konvencionalnog, ali jednako brutalnog oružja, dok su atomske bombe označile novu eru u ratnoj tehnologiji i dovele do konačne japanske kapitulacije. Ovi događaji svjedoče o razornoj moći zračnih napada u Drugom svjetskom ratu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.