Poruke skinute s aplikacije SkyECC bile su istražiteljima ključni dokazi protiv narko-grupe koju je, kako se sumnja, predvodio Tin Šlogar.
Grupa je, kako smo već javljali, uzgajala i preprodavala marihuanu, organizirala dva napada, ali i sudjelovala u krijumčarenju i prodaji kokaina. Kokain je dolazio iz Južne Amerike a dio kupaca pronađen je u Splitu, gdje su ključni preprodavači već uhićeni i optuženi.
Istražitelji su tako pronašli poruke što ih je Šlogar još 4. ožujka 2021. razmjenjivao s korisnikom SkyECC komunikacije koji još nije identificiran. Osoba koja se skrivala iza PIN-a "76Q34E" napisala mu je: "Firma da naruči cvijeće iz Columbije", "I pošalje se roba", "Imamo posao".
Šlogar je na taj prijedlog odgovorio: "Brate, ima likvidna firma, super i postoji preko pet godina. Nije radila svijeće al to se stavi kao glavna djelatnost, promjeni i krene. Korisnik "76Q34E" mu na to odgovara: "Svako malo bi slali. Radili bi 20, 30 kila nas par. Dva put mjesečno".
Šlogar je u nastavku komunikacije razradio dalje plan."Organizira se tu odmah veleprodajna hala. Da dve bude realno. I rad se stvarno posao.... Ako se ide slučajno neka provjera da sve bude po p.s.-u.... zaposle se regularno ljudi i regularno radi firma".
Već idući dan Šlogar je poslao poruku Tomislavu Tomljenoviću, koji mu je, kako sumnja USKOK, u ovom slučaju bio glavni suradnik. Riječ je o zaposleniku GNK Dinamo koji je bio vođa frakcije BBB-a bliske Zdravku Mamiću.
"Ima ozbiljna komba, kak se zove tvoja firma? Ova koje si vlasnik". Nakon toga proslijedio mu je komunikaciju s PIN-om "76Q34E".
Nešto kasnije Šlogar je Tomljenoviću, također putem poruka objašnjavao da je plan otvoriti pravu veleprodaju cvijeća i uvoziti pod krinkom toga dva puta mjesečno po 20 kilograma kokaina iz Kolumbije.
U porukama koje je nakon tog dogovora poslao PIN-u "76Q34E" komentirao je kako ih se neće moći otkriti jer neće biti komunikacije između njih, a uvijek se, napisao je, može reći da je netko podmetnuo drogu u cvijeće. Pri tome je, očito, mislio da ih SkyECC komunikacija štiti.
Nastavivši razrađivati plan kako će uvoziti kokain u Hrvatsku pod paravanom neke legalne robe Šlogar je s još jednim korisnikom SkyECC-a analizirao uvoz ugljena. Poslao mu je i fotografiju dijela dokumenta pod nazivom "Godišnji energetski pregled za 2017." što ga je izradilo Ministarstvo zaštite okoliša i energetike.
Nakon što je utvrdio da se mrki ugljen i lignit uglavnom uvoze iz Italije, Mađarske, Češke i Poljske, a kameni ugljen iz Rusije i Kolumbije zaključio je da će prva pošiljka ići pod paravanom ugljena. Firma iz Kolumbije trebala je na Tomljenovićevu firmu poslati kontejner ugljena za roštilj sa skrivenim kokainom, a nakon toga bi im i ugljen ostao za daljnju prodaju.
Zaključuje kako je "ovo na firmu top i može ići stalno". Međutim, početkom lipnja 2021. španjolska i portugalska policija zaplijenile su 862 kilograma kokaina u ugljenu, pa je Šlogar, rekonstruirali su istražitelji iz pronađenih poruka, s Tomljenovićem komentirao da će možda morati mijenjati proizvod za paravan.
"Glupani su pričali ili je netko cinkao, ali se prvi put saznalo da se tako može u ugljen napravit.
Šlogaru je 4. lipnja 2021. javljeno da će između 1.300 vreća ugljena biti dvije vreće s drogom zapakirane bez okusa i mirisa kako bi prošle sve testove na drogu.
Ugljen je doista i stigao u Luku Rijeka no carina je u kontejnerima s ugljenom pronašla kokain. Istražitelji su pronašli i poruke koje je Tomljenović poslao trojici djelatnika Dinama, gdje je i sam radio, tražeći od njih da mu dođu pomoći pretovariti ugljen. No, policija je taj istovar zaustavila. Tomljenoviću je oduzeto oko 25 kilograma kokaina.