KAZALJKA "sata smaka svijeta", simboličnog pokazatelja nuklearne opasnosti, sinoć je pomaknuta minutu bliže "ponoći" zbog lošeg napretka u vezi sa nuklearnim i klimatskim pitanjima.
Mnoge države krše ugovore o nuklearnom naoružanju
Grupa znanstvenika, koja je sat izradila 1947. godine, smatra da su prije dvije godine svjetski vođe pokušali upozoravati na pitanje globalnih prijetnji. "U mnogim slučajevima se taj trend nije nastavio ili je čak krenuo u suprotnom smjeru", objasnili su znanstvenici koji tvrde da su se odnosi po pitanju nuklearnog naoružanja popravili između SAD-a i Rusije, dok je kritično u drugim državama svijeta.
"Blizu smo točki bez povratka"
Iz Odbora smatraju i da treba više pažnje posvetiti pitanju klimatskih promjena. "Svjetska zajednica je možda blizu točke nakon koje više neće biti povratka te se neće moći spriječiti katastrofa zbog promjena u Zemljinoj atmosferi", napisali su iz BAS-a i pozvali na provedbu ugovora o smanjenju emisije ugljičnog dioksida te zatražili veća ulaganja u obnovljivu energiju.
Odluku o pomicanju kazaljke su donijeli nakon simpozija održanog u Washingtonu. Zanimljivo je da je samo dan nakon pomicanja kazaljke u Iranu ubijen sveučilišni profesor koji je radio u ključnom postrojenju za obogaćivanje urana u toj zemlji, Mostafa Ahmadi Roshan.