Afričke će zemlje morati zaustaviti odlazak migranata ako žele nastaviti primati razvojnu pomoć Europske unije, predložit će Europska komisija u svom sedmogodišnjem proračunskom planu koji će biti predstavljen sljedeći tjedan. Ta ideja, koja je izložena u internom nacrtu dokumenta u koji je dobio uvid Politico, povezuje pomoć Europske unije siromašnijim zemljama s konkretnim rezultatima u sprečavanju dolaska ljudi u EU.
To odražava stroži pristup izvršnog tijela EU-a prema migracijama nakon što su desničarske stranke postigle značajnu potporu na prošlogodišnjim europskim izborima. Ovaj pomak značio bi usklađivanje razvojne politike EU-a s politikama SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, koji koriste inozemnu pomoć kao sredstvo pritiska za ostvarenje prioriteta domaćih birača.
U tom planu Komisija predlaže mogućnost smanjenja financijskih sredstava siromašnijim zemljama ako ne daju svoj doprinos smanjenju migracijskih tokova.
"Pristup treba kombinirati sve prikladne alate i potrebne poluge kroz fleksibilan pristup poticanja, uključujući, prema potrebi u tom kontekstu, moguće promjene u raspodjeli sredstava povezanih s migracijama", napisala je Komisija u dokumentu koji opisuje njezin nacrt vanjske pomoći u novom proračunskom ciklusu, koji pokriva sedam godina od 2028. godine.
Time predsjednica Komisije Ursula von der Leyen popušta pod pritiskom desnocentrističke Europske pučke stranke i većine država članica, od Italije do Danske. One žele obnoviti i proširiti i na druge afričke zemlje kontroverzni sporazum koji je EU 2023. godine sklopila s Tunisom za zaustavljanje odlazaka migranata.
"Potrebna je veća usklađenost između migracijske, azilne i vanjske politike kako bi se osiguralo da vanjska pomoć Unije podržava partnerske zemlje u učinkovitijem upravljanju migracijama", navodi se u dokumentu.
Međutim, kako bi ove ideje stupile na snagu, Von der Leyen će morati uvjeriti skeptike među lijevo orijentiranim Socijalistima i demokratima te Zelenima, čija je podrška potrebna za odobrenje novog proračuna u Europskom parlamentu.
To bi predstavljalo veliku promjenu u odnosu na sadašnji model pomoći EU-a, koja većinom dolazi bez posebnih uvjeta. Von der Leyen će prijedlog proračuna predstaviti sljedeću srijedu.
Komisija će predložiti objedinjavanje nekoliko različitih programa pomoći u jedinstveni Fond "Globalna Europa", koji će biti podijeljen prema zemljopisnim kategorijama. Prema tekstu, šest regija bit će sljedeće: Europa; Bliski istok, Sjeverna Afrika i Zaljev; Subsaharska Afrika; Azija i Pacifik; Amerika i Karibi te globalna kategorija.
Komisija će dodijeliti određeni iznos sredstava svakoj makroregiji. Međutim, brojke su izostavljene iz dokumenta te će biti interno podijeljene tek nekoliko sati prije nego što Komisija predstavi svoj prijedlog.
Novac za poslijeratnu obnovu Ukrajine neće smanjivati sredstva predviđena za druge regije. Umjesto toga, dokument predviđa zaseban i još neodređen fond za pomoć ratom razorenoj zemlji u razdoblju od 2028. do 2034. godine. "Instrument bi trebao osigurati okvir za pomoć u brzoj obnovi, rekonstrukciji i modernizaciji Ukrajine", navodi se u dokumentu.