U RAZMAKU od dva tjedna u istoj galaksiji u sazviježđu Hercules zabilježene su dvije supernove. To je prvi put da su astronomi primijetili dvije snažne eksplozije zvijezda u istoj galaksiji tako kratkom periodu.
Galaksija poznata pod imenom MCG +05-43-16 udaljena je od Zemlje 380 milijuna svjetlosnih godina, i do ove godine u njoj nije primijećena niti jedna supernova. Što je još zanimljivije, dvije zabilježene eksplozije zvijezda drugačijeg su tipa.
Supernova 2007ck je tzv. tip II koji nastaje kada jezgra zvijezde ostane bez nuklearnog goriva i uruši se pod gravitacijskom silom te pritom stvara udarni val koji zvijezdu razara na komadiće. Supernova 2007ck primijećena je 19. svibnja.
Supernova 2007co je bitno drugačijeg tipa Ia. Nastaje kada obližnji bijeli patuljak skupi toliko materijala s zvijezde pratioca da eksplodira poput ogromne atomske bombe. Primijećena je 4. lipnja. Bijeli patuljak je zapravo ogoljena jezgra zvijezde nastala nakon odbacivanja atmosfere. Veličine je Zemlje, no masom je bliža Suncu.
"U većini galaksija supernova se pojavi svakih 25 do 100 godina, pa je prilično neobična galaksija u kojoj su u samo 16 dana razlike primijećene dvije supernove," kaže Stefan Immler iz NASA-inog Instituta za istraživanje svemira Goddard. Prošle je godine Immler uz pomoć NASA-inog Swift satelita otkrio dvije supernove u eliptičnoj galaksiji NGC 1316, no one su obje bile tipa Ia i detektirane u razmaku od 6 mjeseci.
Simultana pojava dvije supernove u jednoj galaksiji iznimno je rijedak događaj, no ipak je čista slučajnost i ne ukazuje na problem u galaksiji MCG +05-43-16. Budući da su te dvije supernove međusobno jedna od druge udaljene više desetaka tisuća svjetlosnih godina, i zbog činjenice da je brzina svjetlosti ograničena, moglo bi se raditi o događajima koji su se u galaksiji dogodili u razmaku od nekoliko tisuća godina.
M.S.
Foto:NASA