Na sjeveru Cipra prosvjedovali protiv islamizacije. Erdogan: Nećete uspjeti

Foto: EPA

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan upozorio je prosvjednike u sjevernom, turskom dijelu Cipra da "ne siju sjeme mržnje", usred sve većih napetosti oko poteza Ankare za koje se vjeruje da imaju cilj islamizacije jednog od najsekularnijih muslimanskih društava na svijetu.

Tijekom jučerašnjeg kratkog posjeta teritoriju pod turskom okupacijom, Erdogan je uputio oštru poruku turskim Cipranima koji sve češće prosvjeduju protiv politike koju on otvoreno podržava – osobito zakona koji dopušta nošenje hidžaba u školama.

"Oni koji pokušavaju narušiti naše bratstvo, stvoriti razdor među nama i sijati sjeme mržnje… neće uspjeti", rekao je Erdogan prilikom otvaranja nove predsjedničke rezidencije i zgrade parlamenta u samoproglašenoj Turskoj Republici Sjeverni Cipar, prenosi The Guardian.

Kasnije je bio još izravniji, poručivši sindikatima koji se protive zakonu: "Ako pokušate dirati u marame naših djevojaka u Turskoj Republici Sjeverni Cipar, naći ćete nas nasuprot sebi."

Tisuće prosvjedovale protiv zakona

Dan ranije, tisuće turskih Ciprana izašle su na ulice Nikozije skandirajući "ruke dalje od naše zemlje" i osuđujući novi zakon.

Pred okupljenima, nedaleko od turskog veleposlanstva, predsjednica sindikata srednjoškolskih nastavnika Selma Eylem izjavila je da je taj propis oblik nametanja političkog islama društvu koje je duboko sekularno i ponosi se svojim svjetonazorskim naslijeđem.

"Poručujemo još jednom predstavnicima AKP-a [Erdoganove islamistički orijentirane stranke]: ruke dalje od naše djece i ruke dalje od našeg društva", rekla je.

Erdogan: Rješenje su dvije države

Erdogan je posjetom želio pokazati kontinuiranu podršku zajednici koju je Turska, kako tvrdi, spasila 1974. godine kad je vojska okupirala sjeverni dio otoka nakon državnog udara kojeg je podržavala Grčka s ciljem pripojenja Cipra.

Od tada je prošlo više od 50 godina, a teritorij koji je 1983. jednostrano proglasio neovisnost priznaje isključivo Turska.

U subotu je Erdogan izjavio kako nakon desetljeća neuspjelih pregovora između grčkih i turskih Ciprana više nema smisla govoriti o federaciji.

"Rješenje u obliku dvije države je zajednička vizija Turske i sjevernog Cipra", rekao je. "Svaki novi pregovarački proces mora se voditi između dvije suverene države."

"Turski Ciprani su vjerojatno najsekularniji muslimani na svijetu"

Prosvjedi koji su uslijedili nakon gotovo svakodnevnih okupljanja protiv zakona o maramama organizirani su u suradnji više od stotinu sindikata i civilnih udruga, od kojih mnoge i dalje zagovaraju ponovno ujedinjenje otoka u obliku dvozonske, dvokomunalne federacije.

"Zahvaljujući kemalizmu, ali i 82 godine britanske kolonijalne vlasti, turski Ciprani su vjerojatno najsekularniji muslimani na svijetu", rekao je Hubert Faustmann, profesor povijesti i političkih znanosti na Sveučilištu u Nikoziji, na međunarodno priznatom južnom dijelu otoka.

Za turske Ciprane koji se godinama protive rastućem utjecaju Ankare, ovaj propis je još jedan dokaz Erdoganove odlučnosti da potkopa njihove svjetovne vrijednosti i dugogodišnji identitet.

"Ono što gledamo jest sudar kultura", rekao je Faustmann. "Zakon o maramama dio je šireg paketa Erdoganovih pokušaja da razmontira sekularni karakter zajednice."

"Žele nametnuti religiju u naše škole"

Budući da se otpor ne stišava, turski Ciprani odlučni su u namjeri da zakon bude povučen – iako ga snažno brani vođa zajednice Ersin Tatar, Erdoganov bliski saveznik, koji tvrdi da zakon štiti učenike od diskriminacije.

"Ako se želimo spasiti, moramo nastaviti ovu borbu", rekao je Šener Elcil, bivši sindikalni čelnik.

Sve više, kaže, turski Ciprani osjećaju se kao manjina "na vlastitoj zemlji" zbog dolaska stotina tisuća doseljenika s kopna.

"Religija nikad nije bila točka razdora na ovom otoku, ali nakon godina gradnje džamija u koje turski Ciprani ni ne idu, sad je žele nametnuti i u naše škole. Sada više nego ikad moramo se suprotstaviti Erdoganu i dati do znanja što mislimo", rekao je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.