Napisao je knjigu koja je promijenila svijet. Posljedice ćemo još dugo osjećati

Foto: Wiki

Karl Heinrich Marx (5. svibnja 1818. – 14. ožujka 1883.) bio je njemački filozof, ekonomist, povjesničar, sociolog i revolucionar čije su ideje imale dubok utjecaj na modernu povijest. Smatra se jednim od najutjecajnijih mislilaca 19. stoljeća, a njegova djela, posebice Komunistički manifest i Kapital, postavila su temelje marksizmu – ideologiji koja je oblikovala političke pokrete diljem svijeta.

Karl Marx rođen je u Trieru, u tadašnjoj Pruskoj (današnja Njemačka), u obitelji srednje klase. Njegov otac Heinrich bio je odvjetnik i liberalni mislilac koji je prešao s judaizma na protestantizam kako bi izbjegao diskriminaciju.

Marx je odrastao u relativno ugodnim uvjetima, a obrazovanje je započeo na Sveučilištu u Bonnu 1835., gdje je studirao pravo. Međutim, zbog svojega buntovničkog ponašanja i zanimanja za filozofiju, preselio se na Sveučilište u Berlinu.

Tamo je upoznao rad Georga Wilhelma Friedricha Hegela, čija je dijalektička filozofija duboko utjecala na njegovo razmišljanje. Marx je doktorirao 1841. na Sveučilištu u Jeni s tezom o grčkim filozofima Epikuru i Demokritu.

Novinarska karijera i politički angažman

Nakon studija Marx se okrenuo novinarstvu jer mu je akademska karijera bila onemogućena zbog njegovih radikalnih stavova. Godine 1842. postao je urednik liberalnog lista Rheinische Zeitung u Kölnu, ali je list ubrzo zabranjen zbog kritike pruske vlasti.

Ovo iskustvo produbilo je Marxovu kritiku kapitalizma i autoritarnih režima. U Parizu 1844. upoznao je Friedricha Engelsa, svojega dugogodišnjeg suradnika i prijatelja, čija će mu financijska potpora kasnije omogućiti fokus na pisanje. Njihova suradnja započela je radom na djelu Sveta obitelj (1845.), kritici idealističke filozofije.

Marx sa kćerima i Engelsom

Komunistički manifest i izgnanstvo

Godine 1848., uoči revolucionarnih nemira u Europi, Marx i Engels napisali su Komunistički manifest, pamflet koji je pozivao radničku klasu na revoluciju protiv buržoazije. Djelo je započelo poznatim riječima: "Povijest svih dosadašnjih društava povijest je klasnih borbi."

Nakon revolucija 1848., Marx je protjeran iz više zemalja - Francuske, Belgije i Pruske - zbog svojih aktivnosti. Godine 1849. nastanio se u Londonu, gdje će provesti ostatak života.

Kapital i kasne godine

U Londonu je Marx živio u siromaštvu, boreći se s financijskim poteškoćama i zdravstvenim problemima, dok je istovremeno radio na svom najopsežnijem djelu, Kapital: Kritika političke ekonomije.

Prvi svezak objavljen je 1867., dok su druga dva sveska dovršena i objavljena posthumno uz Engelsovu pomoć. U Kapitalu Marx analizira kapitalistički sustav, ističući kako eksploatacija radnika stvara višak vrijednosti koji koristi vlasnicima kapitala. Njegova teorija povijesnog materijalizma tvrdila je da se društvena promjena događa kroz klasnu borbu i ekonomske uvjete.

Marx je bio aktivan u Internacionali (Prvoj internacionali), organizaciji koja je promicala radnička prava, no posljednje godine života proveo je povučeno, pateći od bolesti poput bronhitisa i upale pluća. Umro je 14. ožujka 1883. u Londonu, a pokopan je na groblju Highgate. Na njegovu sprovodu Engels je izjavio: "Njegovo ime živjet će kroz stoljeća."

Marxovo nasljeđe je ogromno i kontroverzno. Njegove ideje inspirirale su komunističke revolucije u Rusiji (1917.), Kini i drugim zemljama, ali su također izazvale kritike zbog povezanosti s autoritarnim režimima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.