Foto: 123rf
POJEDINI europski izvoznici počinju brinuti zbog jačanja eura koji je nakon izbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika bio blizu pariteta prema dolaru da bi se u međuvremenu približio razini od 1,18 dolara, piše Hina.
Četvrtina njemačkog izvoza fiksirana je za dolar
Samo četvrtina njemačkog izvoza fiksirana je za dolar, podsjeća Ilja Nothagel, stručnjak za međunarodno gospodarstvo pri njemačkoj trgovinskoj komori DIHK.
Talijanski izvoz može podnijeti pritisak
Profesorica ekonomske politike na Politehničkoj školi u Milanu, Lucia Tajoli, ističe pak da euro nije "superjak" i smatra da talijanski izvoz može podnijeti određeni pritisak s obzirom na rast u proteklim godinama.
"Mogu podnijeti blagi pritisak, ali ne izvanredno snažan", kazala je za AFP.
Kada je u pitanju Francuska, jačanje eura "snažno će se osjetiti u određenim sektorima, poput zrakoplovstva", procjenjuje Subran, dodajući da su velika poduzeća, sa značajnim udjelom u ukupnom izvozu, pokazala da se mogu uspješno prilagoditi jačanju eura.
Gospodarstvo na dobrom putu
Jačanje eura prati zahuktali ekonomski oporavak eurozone u cjelini.
"Mnogi danas smatraju eurozonu, zonom stabilnosti", konstatira u razgovoru za AFP ekonomist u Natixisu Philippe Waechter.
Ekonomija 19-člane eurozone porasla je u drugom tromjesečju 0,6 posto, nakon 0,5-postotnog rasta u prva tri ovogodišnja mjeseca, objavio je EUROSTAT.
Na godišnjoj razini aktivnosti su u drugom tromjesečju porasle 2,1 posto, utvrdili su u europskom statističkom uredu.
"U cjelini gledano, gospodarstvo eurozone zaokružilo je prvu polovinu godine u vrlo dobrom stanju i čini se da je na dobrom putu da i u ostatku 2017. godine zabilježi stabilan rast", zaključuje analitičar ING-a Bert Colijn.