Zbog ekstremne vrućine koja je zahvatila Grčku, Akropola u Ateni bit će zatvorena za posjetitelje danas od 13 do 17 sati. U zemlji se očekuju temperature do 42 stupnja, a izdana su i upozorenja zbog povećanog rizika od požara, piše BBC. Grčke vlasti ponovno zatvaraju Akropolu, jedan od najposjećenijih arheoloških lokaliteta u Europi, dok meteorolozi najavljuju nove visoke temperature i vrlo visoku opasnost od požara.
Ministarstvo kulture objavilo je kako će Akropola u utorak 8. srpnja biti zatvorena u najtoplijem dijelu dana, između 13 i 17 sati. Zatvaranje dolazi zbog najavljenih temperatura koje će u nekim dijelovima zemlje doseći i do 42 °C, a za pet regija izdana su upozorenja četvrte kategorije, što znači vrlo visok rizik od izbijanja požara.
"Mjera je donesena radi sigurnosti zaposlenika i posjetitelja", poručili su iz Ministarstva kulture. Akropolu godišnje posjeti više od 4.5 milijuna ljudi.
Samo u ponedjeljak zabilježeno je 41 požarište diljem Grčke. Većina je brzo ugašena, ali sedam požara i dalje je aktivno, objavila je vatrogasna služba. Požari su najintenzivniji u regijama Atika, Peloponez i središnja Grčka. "Situacija je ozbiljna. Visoke temperature, niski postotak vlage i jak vjetar čine uvjete izuzetno rizičnima", rekli su iz civilne zaštite.
Ministarstvo rada uvelo je i petosatnu obustavu fizičkih poslova na otvorenom između 12 i 17 sati u pogođenim regijama. Ovo nije prvi put da se Akropola zatvara zbog vremenskih uvjeta. Zbog istog razloga bila je zatvorena i u lipnju ove godine, kao i u srpnju prošle godine kada su temperature također dosezale opasne razine.
Grčka meteo služba najavila je da bi val vrućine mogao potrajati do četvrtka, s temperaturama od 40 do 42 °C u južnim dijelovima zemlje.
I dok Grčka gori i doslovno i figurativno, slična situacija događa se i u Francuskoj i Španjolskoj.
U Francuskoj, više od 1000 vatrogasaca i dalje pokušava obuzdati veliki požar u blizini Narbonnea. Autocesta koja povezuje Francusku i Španjolsku bila je zatvorena, a više desetaka stanovnika evakuirano.
U španjolskoj Kataloniji, više od 2000 ljudi zatvoreno je u svojim domovima, dok vatra i dalje bjesni u okolici Tarragone. Prognoze su nepovoljne,a vjetar dodatno rasplamsava požare, a tlo je izrazito suho zbog izostanka kiše.
Prema izvješću IPCC-a, UN-ovog panela za klimatske promjene, toplinski valovi postaju sve češći, traju dulje i sve su intenzivniji. "Ovo što sada gledamo nije više iznimka. To je nova norma", upozorili su stručnjaci. Podaci pokazuju da je Grčka u lipnju imala rekordno visoke temperature, dok je Španjolska imala najtopliji lipanj u povijesti mjerenja, s prosjekom od 23,6 °C.